fallback

Украйна направи руския Черноморски флот безпомощен

Загубата на Змийския остров и потопяването на крайцера "Москва" направи флотилията неефективна

17:33 | 30.08.22 г. 13

Руският Черноморски флот някога беше определян като основна сила в офанзивата на Москва в Украйна, но в момента той е безпомощен под ударите на украинските военни сили, пише Politico. Ракетите, разработени в Украйна - "Нептун", заедно с дроновете "Байрактар", потопиха флагмана "Москва", а западните "Харпун" държат на разстояние част от флотилията, правейки я неизползваема, допълва още изданието.

В началото на пълномащабната война през февруари базирания в Крим морски флот беше в центъра на събитията, обстрелвайки с ракети "Калибър" военни обекти и гражданска инфраструктура дълбоко във вътрешността на Украйна. Корабите блокираха достъпа до пристанищата и дори се готвеха да акостират в Одеса.

Но след това Киев пое инициативата и серия от "мистериозни" взривове предизвикаха хаос и потопени кораби, сред които и крайцерът "Москва". По-рано през август имаше и взривове на летището Саки в Крим, за което руските военни твърдят, че е поразено от неспазване на инструкциите за пожарна безопасност, а украинците така и не поеха официално отговорността за разрушената военна инфраструктура, намираща се дълбоко в тила на противника (над 250 километра от фронтовата линия).

В момента тези кораби могат да се използват единствено като защитна сила и това ограничава възможностите за руската армия, коментират източници на изданието.

Черноморският флот обаче никога не е бил "гордост" на Кремъл - неговите сили бяха достатъчни да държат малкия украински флот. Не така стоят нещата с базирания в Североморск Северен флот на руската армия - най-модерната и голяма морска флотилия на Русия, допълва още Politico.

Към момента има удари към Украйна от руски подводници, но базираният в Крим Черноморски флот не оправдава очакванията в началото на войната - да обстрелва южните части на страната и да държи на разстояние украинските военни, същевременно защитавайки полуострова.

Това се дължи не само на украинските ракети, а и на проблемите, които с началото на войната в Украйна само се задълбочиха - остаряло оборудване и лошо управление, които украинците използваха умело. Тези проблеми започват да се признават, макар и косвено и от Кремъл и ръководителят на Черноморския флот - адмирал Игор Осипов, беше уволнен на 10 август.

Противокорабните ракети "Нептун"

Противокорабните ракети "Нептун" са украинска разработка, разказва още Politico. В проекта има участие и Олександър Турчинов, който за няколко месеца през 2014 г. изпълняваше длъжността президент на Украйна, след като Виктор Юшченко избяга в Русия заради протестите на Евромайдана и до провеждането на изборите, спечелени от Петро Порошенко.

Турчинов разказва пред Politico, че през април украинците са използвали "Нептун" и са повредили фрегатата "Адмирал Есен" - корабът не е бил потопен, защото е сработила защитата му и е отбила втората ракета. Но това е бил само урок за военните на Украйна и при следващия опит са изстреляли едновременно две ракети, преодолявайки защитата на "Москва".

От украинските удари пострада не само този крайцер - няколко малки военни и транспортни кораби са на дъното на Черно море около битката за връщането на Змийския остров през май и юни. Тогава бяха повредени и системи на противовъздушната отбрана, както и радари, благодарение на което Украйна си върна контрола над острова.

Руснаците нарекоха оттеглянето си "жест на добра воля", но според много анализатори те са напуснали острова, защото нямат отговор на украинските удари.

По суша и по море, в момента руснаците са много по-уязвими, отколкото преди войната, коментира пред Politico и източник от американското военно министерство. Загубата на предимството в Черно море ограничава възможностите на Русия да превозва оборудване и военна сила по море през Крим и така руските военни не могат да се възползват от модерното оборудване, разположено в Балтийско море, както правеха преди войната, посочва още Politico.

Руският Черноморски флот все още има повече от 30 морски съда в открити води или в пристанищата - няколко подводници, както и по-малки фрегати и корвети. Но след потапянето на "Москва" и неговата защитна система, както и загубата на Змийския остров, тяхната ефективност рязко намаля.

Разрушеното летище Саки пък ограничава възможностите за въздушна подкрепа на морските съдове в боевете, посочват още западните военни експерти. Те критикуват и действията на руските военни - след първата атака над базата на Черноморския флот в Севастопол с дрон точно в Деня на военноморските сили, те не са направили нищо, за да подсилят защитата на полуострова. След това последваха атаките над Саки, както и още няколко удара над Крим, които предизвикаха паника сред руското население, а според информация в украинските медии местната администрация евакуира семействата си в Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още