Правителството на САЩ очевидно планира да достави на Тайван оръжия на стойност около 1,1 милиарда долара. За плановете съобщи списание Politico в понеделник (местно време), позовавайки се на три различни източника, ангажирани с въпроса.
Правителството ще поиска от Конгреса да одобри сделката. Пакетът включва 60 противокорабни ракети и 100 ракети "въздух-въздух". Говорителка на Държавния департамент е отказала да коментира темата пред Ройтерс.
Подобна сделка вероятно ще обтегне и без това затруднените отношения между САЩ и Китай. Пекин смята демократично управлявания остров за част от Народната република. От друга страна, Тайван се смята за независим.
Посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван предизвика сериозно напрежение в отношенията с Китай в началото на август. Пекин започна мащабни маневри около Тайван. Упражнява се морска и въздушна блокада, както и евентуално завладяване. Въпреки това скоро след визитата и други делегации с американски политици заминаха за Тайван.
В неделя американските военни изпратиха военни кораби през Тайванския проток за първи път след посещението на Пелоси в Тайван. В понеделник Китай определи плаването на двата американски военни кораба като „провокация". Тесният Тайвански проток е чест източник на военно напрежение, откакто правителството на победената Република Китай избяга в Тайван през 1949 г., след като изгуби гражданска война с комунистите, които установиха Китайската народна република.
САЩ нямат официални дипломатически отношения с Тайван, но са задължени по закон да предоставят на острова средствата да се отбранява.
Китай никога не е изключвал възможността да използва сила, за да върне Тайван под контрола си.
Тайван твърди, че Китайската народна република никога не е управлявала острова и затова не може да има териториални претенции към него и че само 23-милионното население на Тайван може да решава бъдещето му.