Няма промяна в оценката, че санкциите са единственият мирен инструмент, който можем да използва ЕС заради войната в Украйна. По отношение на ефектите от санкциите обаче оценките са много разнопосочни в зависимост от пристрастията. Това коментира Тихомир Безлов, главен експерт "Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Безлов добавя, че Русия вече има опит със санкции от 2014 г. Тогава руската централна банка направи същото – вдигна лихвения процент и после го свали. Сега, за разлика от 2014 г., екипът на Путин е в значително по-добра ситуация и по-добре подготвен за тази промяна. Сега има повишени цени на газа и петрола, Путин изчисли, че след пандемията има прозорец да се възползва от сложната ситуация по света. Подготовката се наблюдаваше още от 2021 г., когато Русия изпразни своите газохранилища в Западна Европа“, отбелязва той.
„Това, което изглежда не бе оценено, е че ще има такива масови инструменти, които ще се използват от САЩ като например замразяването на руските активи и блокирането на руските банки. Имаме радикални ограничения и на пътуванията от и за Русия, като ЕС и САЩ прекратиха полетите и стокообмена. Тепърва ще виждаме ефектите от това“, смята събеседникът.
Той посочи, че зимата ще е трудна за много европейски страни, включително България, но след това предстои труден период за Русия.
„Големият проблем на Русия е в нейната зависимост от индустриалната им база, която е модернизирана с европейски и американски технологии. Тепърва се очаква да започне една деградация на тези производствени системи“, каза гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria