Русия ще плаща в рубли по своите еврооблигации, които по-късно могат да бъдат конвертирани в чуждестранна валута по обменния курс в деня на плащането. Това коментира в четвъртък министърът на финансите на Русия Антон Силуанов, цитиран от Ройтерс.
Неуспехът на Русия да осъществи плащане на лихви на кредиторите в чуждестранна валута предизвика изплащане на застраховка по дълга. Това приближи страната с още една крачка до първото ѝ неизпълнение по международни облигации след болшевишката революция преди повече от век.
Силуанов коментира също така, че Русия ще използва до 4 трлн. рубли (71 млрд. долара) от Фонда за национално благосъстояние, за да намали бюджетния дефицит през 2022 г. Москва обмисля и тегленето на заеми на вътрешния пазар.
Русия проучва нови начини да заобиколи санкциите на САЩ, които не позволяват на Москва да обслужва своите плащания по облигации, деноминирани в долари, към чуждестранни инвеститори. На 25 май Министерството на финансите на САЩ затегна правилата за плащанията по руския дълг в чуждестранна валута.
Русия доскоро можеше да обработва плащания към чуждестранни притежатели на облигации в долари чрез американски и международни банки, като така избегна неизпълнение. В края на май обаче Министерството на финансите на САЩ забрани на банки и физически лица да приемат плащания по облигации на руското правителство. Това означава, че Вашингтон е по-склонен да принуди Русия да изпадне в несъстоятелност, отколкото да източи валутните резерви на страната към инвеститорите.
Още в понеделник Антон Силуанов коментира пред в. "Ведомости", че Москва ще продължи да обслужва външния си дълг в рубли, но чуждестранните притежатели на еврооблигации ще трябва да открият сметки в рубли и твърда валута в руски банки, за да получават плащания. По подобен начин в момента чуждестранни клиенти плащат за природен газ от Русия.
Механизмът за сетълмент ще работи по същия начин, през Националния депозитар за сетълмент на Русия. Органът обаче е под санкциите на ЕС.
Анализатори са скептични дали планът на Русия за плащанията ще ѝ позволи да избегне неизпълнение. Вероятно плащанията в рубли ще бъдат блокирани от Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите, което означава, че чуждестранните инвеститори няма да получат плащания.
Има и допълнителни въпроси относно това как чуждестранните инвеститори, независимо дали са физически лица, или институции, биха предприели откриване на сметки в руски банки заради действащите санкции. Не е ясно и как средствата, държани в която и да е руска финансова институция, могат да бъдат репатрирани, без да се нарушават санкциите.
Притежателите на облигации може да не желаят да се възползват и да предпочетат да останат в рамките на санкционния режим, докато преминават през съдебно производство за неизпълнение.