fallback

Как Полша се справя с бежанските потоци от Украйна - на фокус в „Брюксел 1“ тази събота

Специални гости по темата в студиото на Bulgaria ON AIR са двама бивши полски външни министри

18:04 | 15.04.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Полша е страната, която прие най-много бежанци от началото на войната - 2,5 милиона. На последната сесия на ЕП в студиото в Страсбург водещата на предаването „Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR Милена Милотинова разговаря с двама бивши външни министри на Полша, сега - евродепутати в групата на ЕКР - Анна Фотига и Витолд Вaшчековски. Зрителите на националната политематична телевизия ще могат да гледат задълбочения разговор тази събота, 16 април, от 17:30 часа, когато ще се излъчи новото издание на предаването.

„С извънредна процедура полският парламент прие специален закон. Той съдържа конкретни разпоредби по отношение на украинските бежанци, включително и предоставянето на специален регистрационен номер, който им дава право да се възползват от полското здравеопазване, от образователната система и други социални услуги. Украинските деца бяха освободени от задължителното за страната посещаване на училище, защото оставихме това като техен избор кога да решат да постъпят в полско училище“, разкрива пред водещата на предаването Анна Фотига.

„Осигурена е значителна помощ, която лично съм проверила, защото на практика почти всяко семейство, включително и моето, е ангажирано с такава помощ, включително и с настаняването на украински семейства", допълва тя.

Във връзка с осигуряването на средства в помощ за украинските бежанци от Европейския съюз, Витолд Вашчековски отбеляза: „Нека напомня, че за много по-малък брой сирийски бежанци, Турция получи между 6 и 8 милиарда евро. Ние не сме получили такива средства от Европейския съюз. Очакваме сходна подкрепа, защото ние предоставяме на тези хора почти всичко също като на редовните граждани на Полша, като на редовните граждани на Европейския съюз. Предоставяме им достъп до пазара на труда, достъп до системата на здравеопазване, до социални услуги и до образователната система".

По думите му, най-значимата помощ от западните държави би била налагането на санкции срещу Русия. „Най-значимата помощ от западните държави би била налагането на санкции срещу Русия. Реални санкции, които да накарат Русия да спре войната. Тези санкции не са достатъчни. Тези санкции могат да донесат резултати след две-три години. Необходими са ни незабавни санкции, които да попречат на Русия да продава газ и петрол и да трупа пари", заявява Вашчековски и допълва, че вече повече от половината петрол в Полша се доставя от други източници, а не от Русия.

В новото издание на предаването „Брюксел 1“ ще гостуват още доц. Спас Ташев от БАН по темата за европреговорите на РСМ и българската позиция, както и евродепутатът Цветелина Пенкова, която ще коментира какви нарушения с евросредства у нас установи специалната комисия на ЕП.

Не пропускайте предаването „Брюксел 1“ - тази събота, 16 април, от 17:30 часа, по Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:53 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още