fallback

Войната в Украйна може да доведе до недостиг на торове

Монополът в производството на торове също е огромен проблем за пазара

15:32 | 17.04.22 г. 14

Войната в Украйна доведе до рязко покачване на цените както на храните, така и на горивата. Това от своя страна предизвика загриженост, че може да станем свидетели на повторение на глада и хранителните бунтове, които се случиха в 22 държави през годините след световната финансова криза, причинени от перфектната буря от покачващите се цени на суровините.

Въпреки че американските земеделски производители на пшеница трябва да са в добра позиция, за да помогнат за компенсиране на селскостопанските смущения в Украйна и Русия, те се притесняват от инфлация от друг вид – при цените на торовете, пише FT.

Русия доскоро беше вторият по големина чуждестранен износител на торове за САЩ, като осигуряваше 10% от общото предлагане. Това обаче не е единствената причина, поради която цените се покачват.

Както се казва в съобщение на Министерството на земеделието на САЩ от 11 март: „Цените на торовете са се увеличили повече от два пъти от миналата година поради много фактори, включително повишаването на цените на енергоносителите, ограниченото предлагане, смущенията във веригите на доставки, липсата на конкуренция в индустрията на торовете“.

Последната точка особено вбесява фермерите в Америка. „Земеделските производители тук вече вземат решение да прилагат по-малко торове заради цените“, казва Джо Максуел, фермер от Мисури и съосновател на мрежата Farm Action, съюз от фермери и работници в хранителната система.

„Това ще означава по-малко производство, а това, от своя страна, е едно от нещата, които могат да предизвикат глобална нестабилност“, допълва той.

Според Максуел корпоративната концентрация е един от системните фактори, подхранващи проблемите на пазара на торове.

Доклад на Farm Action, публикуван през януари, отбелязва, че докато много области на американското селско стопанство имат коефициент на концентрация, при който пазарният дял на първите четири компании надвишава 40 процента (нивото, на което икономистите казват, че пазарните злоупотреби започват да се случват по-често), при торовете се наблюдават изключително високи нива на консолидация през последните 25 години.

„Между 80-те години на XX век и началото на XXI век ниските цени на торовете и високите разходи за включване в индустрията доведоха до спад в търсенето. През този период от време броят на фирмите, произвеждащи торове, намалява от 46 на 13. Тъй като цената на природния газ (от който се извличат торове на основата на азот) спадна и търсенето се увеличи, този модел на консолидация продължи“, подчертава се в доклада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:48 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още