Полша предложи да изпрати своите изтребители МиГ-29 в американска база в Германия, за да може НАТО да реши какво да прави с тях, тъй като е под обществен натиск от Украйна да изпрати самолети на помощ във войната с Русия, предаде Bloomberg.
Правителството в Киев многократно призоваваше за повече изтребители за своите пилоти, поставяйки Полша в затруднена ситуация, тъй като тя се стреми да избегне въвличане в конфликта с Русия.
Сега правителството във Варшава избра да прехвърли въпроса на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО). Досега военният алианс е изключително предпазлив относно добавянето на изтребители към оръжията, които се изпращат в подкрепа на украинските военни. Русия вече предупреди, че това ще се разглежда като акт на пряка агресия от страна на членовете на НАТО.
"Става въпрос за осигуряване на известна прозрачност", заяви полският заместник-министър на външните работи Павел Яблонски в сряда по местно радио. "Не че Полша иска сама да взема решения, които могат да засегнат сигурността на НАТО. По същия начин другите членове на НАТО не трябва да вземат самостоятелно решения, които могат да засегнат непропорционално сигурността на Полша".
Полша също така заяви, че е готова да изпрати своите изтребители във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия само ако получи заместващи самолети от САЩ, а това е процес, който изисква множество стъпки във Вашингтон и на теория може да отнеме години.
Също днес германският канцлер Олаф Шолц отхвърли всякакви предложения за изпращане на изтребители МиГ-29 в Украйна през Германия.
"Трябва много внимателно да обмислим какво изпращаме в Украйна и със сигурност изтребителите не са част от това", каза Шолц пред репортери в Берлин по време на съвместна пресконференция с канадския премиер Джъстин Трюдо.
Държавите от НАТО – включително Полша, Германия и САЩ – многократно са обещавали да разглеждат атаката срещу един съюзник като атака срещу всички. Но Украйна не е част от НАТО, поради което страните не са склонни да ангажират сили след нахлуването на Русия.
Прякото ангажиране на НАТО в Украйна би рискувало значително да разшири войната. Американски и европейски представители изключиха възможността за създаване на зона, забранена за полети над Украйна, точно защото това би означавало противопоставяне и сваляне на руски самолети.
"Полша иска да действа в рамките на НАТО, а не едностранно", каза Якуб Кумох, помощник по външната политика на президента Анджей Дуда, пред местен телевизионен канал в сряда. "Офертата ни беше направена публично, така че ние също отговорихме публично."
Полша пое голяма тежест от изселването на хора от Украйна, докато бягат от конфликта, създавайки бежански центрове близо до границата и доставяйки хуманитарна помощ от международни организации.
Отказването от своите 28 самолета МИГ-29 ще остави полските въоръжени сили с 48 изтребителя F-16.
Във вторник Полша заяви, че незабавно ще предостави флота си от изтребители МиГ-29 на САЩ във военновъздушната база "Рамщайн". Пентагонът обаче заяви, че не е ясно дали има "съществена обосновка" за разполагането на полските изтребители, предназначени за Украйна, в американска военновъздушна база, като заяви, че подобно предложение поражда опасения за НАТО.
"Ще продължим да се консултираме с Полша и другите ни съюзници от НАТО по този въпрос и трудните логистични предизвикателства, които той поставя, но не смятаме, че предложението на Полша е приемливо", каза в изявление говорителят на Пентагона Джон Кърби. "Перспективата самолети да излитат от база в Германия, която е американска и натовска, за да навлязат в оспорваното с Русия небе на Украйна "буди сериозно безпокойство в целия алианс НАТО", каза той.