Руският президент успя да направи нещо, което е рядкост през последните години: да създаде нещо като единство на Запада. Той отново придаде по-дълбок смисъл на „мозъчната смърт на НАТО" (френският президент Еманюел Макрон). Той превърна ЕС във фактор на властта, който трябва да се възприема сериозно. Дори ако армията на Путин, която нахлува в Украйна, може да я потисне с военна сила, Русия ще излезе от агресивната война на Путин по-слаба, а свободният свят - по-силен.
Да вземем например НАТО: с разпадането на Съветския съюз атлантическият отбранителен съюз загуби своите противници и смисъла на съществуването си. Приемането на източноевропейските държави изглеждаше по-скоро като символичен жест след спечелването на Студената война.
Днес не само източноевропейските страни, потискани някога от Съветския съюз, се радват, че са членове на НАТО. Дори в отдавна неутралните държави Финландия и Швеция подкрепата за НАТО нараства с всяка ракета, изстреляна от Путин срещу Украйна. В проучване за първи път мнозинството от финландците се изказват в подкрепа на присъединяването към НАТО.
Да вземем например Европейския съюз: когато Урсула фон дер Лайен обеща по време на встъпителната си реч като ръководител на Европейската комисия през ноември 2019 г., че под нейно ръководство Европа ще научи „езика на силата", в Москва това беше посрещнато с поклащане на рамене.
Тази седмица 27-те държави членки на ЕС бързо се споразумяха за най-строгите санкции срещу Москва, налагани някога от общността. „Европейските правителства сега осъзнават, че решенията им да увеличат зависимостта си от руската икономика са били стратегическа грешка и трябва да бъдат отменени", казва Иън Бремър, президент на политическата консултантска компания Eurasia Group, който оценява „часа на Европа“.
Да вземем например Германия: най-малко от всички Путин можеше да очаква, че кървавата му кампания срещу Украйна ще предизвика революция в политиката за сигурност в Германия. „Шолц обяви фундаментална промяна в германската външна политика, политика на отбрана и сигурност", казва Даниела Шварцер, директор за Европа и Евразия във фондация „Отворено общество" в Берлин.
„С един замах Шолц изясни въпроси, които са сложни за пацифистите в собствената му партия и в Зелените", пише Шварцер. А фактът, че един министър на иконокиоката от квотата на Зелените е готов поне веднъж да помисли на глас за удължаване на живота на атомните електроцентрали, за да се прекрати зависимостта от руския нефт и газ, вероятно също ще бъде една от многото изненади, които Путин не е включил във военното си планиране.
„Това е повратна точка за трансатлантическите отношения", казва политическият наблюдател Бремър. А министърът на икономиката Роберт Хабек успя да пожъне политическата реколта от повратната точка в Германия тази седмица по време на посещението си във Вашингтон: Зеленият политик бе затрупан с молби за разговори от американска страна.
Войната на Путин срещу Украйна може да се окаже подобна на това, което се случи с японския адмирал Изороку Ямамото след нападението над Пърл Харбър през 1941 г.: „Страхувам се, че само събудихме един спящ гигант и го изпълнихме с ужасна решителност", каза тогава японецът. Западът, чиито либерални идеи руският диктатор още през 2019 г. обяви за „остарели и неактуални", изведнъж изглежда толкова силен, колкото в разгара на Студената война.
Новото единство и решителност на Запада намират израз в съвместната политика на санкции, която никога досега не е съществувала в този вид. Всъщност санкциите са средство, което трябва да работи в дългосрочен план.
Но в случая с икономическите санкции срещу Русия заради нападението в Украйна колкото бързи са някои реакции, толкова сурови са санкциите: Руската рубла е в свободно пропадане, акциите на руските компании на практика не могат да се търгуват от четвъртък вечерта, а чуждестранните инвеститори масово се изтеглят от страната. В началото на седмицата говорителят на Кремъл Димитрий Песков заговори за „нова икономическа реалност", която е изненадала Русия.
В края на краищата списъкът с наказания е дълъг: вече не е позволено да се търгува със съвременни технологични продукти, големите руски банки са изключени от системата Swift, която използват за сертифициране на преводите. САЩ и Европа замразяват валутните резерви на руската централна банка, доколкото те се съхраняват на Запад. Смята се, че това е около половината от 600-те милиарда долара, които Русия е натрупала.
Дали всичко това ще бъде достатъчно, за да бъде отрезвен Путин? Във всеки случай натискът нараства. Руската икономика е до голяма степен защитена и остава в състояние на шок. Нахлуването на Путин в Украйна също не върви по план. Дори само защото струва човешки животи и създава сцени, които трудно се продават на руското население.
преди 2 години Барабаните на войната бият все по силно и силно. Всичко говорят за наказания и битки. Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната. Като гледам как върви наративът (говоренето), мога да считам, че третата световна война е започнала. Сега просто сме в началната фаза, в предверието й. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Е, европейските лидери най-накрая разбраха, че на този ypoд в кремъл 1 стотинка на трябва да му се дава, защото парите отиват за ново оръжие и нови войни срещу Европа. Двуличието Империята на злото да напада, но ние да се правим на неразбрали, щото продаваме на пияниците някакви неща и купуваме газ, доведе до тук. Сега се вижда резултатът. Срам. Сега целия свят с малки изключение ще приложи такъв тотален бан и игнориране на Империята на злото, че свят ще им се извие. Да си продават петрола на Китай на 1/4 от пазарната цена, както случая отпреди няколко дни, когато Шел купи на 28 долара. Крайно време е световната общност да бъде твърда и хубавото е, че вече е така и да покаже на всякакви нещаcтни диктаторчета, че поведението им няма да бъде търпяно. А Пyттю ще постигне мечтата си, да остане в историята, но ще остане там като гнуceн *** и вредител на човечеството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Путин създава новото СССР и получава част от Украйна. САЩ ще бъдат основен икономически и военен съюзник на ЕС. В Европа днес се ражда една нова държава наречена ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Гледайки какво се случва в Украйна последните няколко години не мога да не се сетя за легендарната фраза на Маркс как историята се повтаря веднъж като трагедия, а после като фарс. С всички условности и разлики естесвено, събитията сега ми напомнят борбата между червеноармейците и белогвардейците след Октомврийската революция. Дори и да успее да завладее Украйна и да съдаде СССР 2.0, Путин няма да промени изхода от тези събития - сходен с този в края на Първата Студена война. Да видим - СССР 2.0, огромна територия и ресурси, но слабо икономическо развитие, много народности вътре с присъщите им желание за независимост от Русия и ненавист към руския модел на управление, икономическа изолация от света /от този с парите поне/, технологично изоставане. Причините за разпада на първия СССР са налице и в момента или добиват реален облик на фона на безпрецедентните санкции на Запада, поради това и изходът за СССР 2.0 ще е същият. Надеждата за подкрепа от Китай няма да се материализира в обемите, в които Путин си представя - китайците са много по-зависими от западните пазари и не могат да си позволят да бъдат изолирани заради подкрепата си за руския режим. В най-добрия случай Русия се превръща от суровинен продатък на Запада в суровинен придатък на Изтока, но пак в подчинено положение. В представите си Путин обединява руските земи и връща величието на руския народ, в реалност постила пътя за второто пропадане на Русия. Определено ще влезе и в учебниците - за съжаление редом до фигури като Хитлер и Сталин, а не Петър I... отговор Сигнализирай за неуместен коментар