Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу окачестви като война събитията в Украйна и заяви, че Турция ще приложи Конвенцията от Монтрьо, която регулира режима на преминаване през проливите Босфора и Дарданелите, съобщиха турски медии и DPA.
Пред частната телевизия CNN-Turk Чавушоглу е казал, че Анкара ще прилага прозрачно всички положения в Конвенцията, според която членката на НАТО Турция има контрол върху преминаването на плавателни съдове между Средиземно и Черно море.
„Този конфликт вече се превърна във война; при това положение ние прилагаме съгласно това (Конвенцията от) Монтрьо за дадена от страните (в конфликта) - Русия или Украйна", каза министърът. Той напомни обаче, че член 19 в конвенцията предвижда изключение.
„Ако корабът на воюваща държава се завръща в собственото си пристанище, се прави изключение. Ние ще прилагаме прозрачно всички положения в (Конвенцията от) Монтрьо", заяви Чавушоглу.
Министърът посочи същевременно, че е изключително доволен от решението на Украйна и Русия техни представители да се срещнат за преговори. Малко по-рано и Ибрахим Калън, говорителят и съветник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, използва думата "война", за да опише руската военна интервенция в Украйна - позиция, отново сближаваща Турция със западното схващане за събитията.
"На четвъртия ден на украинската война повтаряме призива на президента Ердоган за незабавно спиране на руските атаки и началото на преговори за прекратяване на огъня," обяви Калън в Twitter. "Ще продължим усилията си да помогнем на народа на Украйна, за да спре кръвопролитието в тази несправедлива и незаконна война".
Турция е в сложни отношения с Русия, но в приятелски - с Украйна, която за нея е и партньор в отбранителната индустрия. Ердоган бе в Киев и до неотдавна очакваше Путин в Анкара, докато се опитва да стане посредник в конфликта.
След като Русия започна военните действия в Украйна, Киев поиска от Турция да затвори проливите си за руски бойни кораби по силата на Конвенцията от Монтрьо.
Според споразумението от 1936 г. Турция има контрол над Босфора и Дарданелите и правото да регулира преминаването на военни кораби. То също така гарантира свободното преминаване на цивилни плавателни съдове в мирно време и ограничава преминаването на кораби, непринадлежащи на черноморските страни.
Във военно време или когато е заплашена от агресия, Турция има право да затвори протоците за всички чуждестранни военни кораби. Тя също така може да откаже преминаване на търговски кораби от страни във война с Турция и да укрепи проливите в случай на конфликт.