fallback

Трюдо извади тежката артилерия срещу протестиращите - банките

Финансовите институции ще трябва да преразгледат дейността си с всеки, който е свързан с незаконната блокада, и да съобщят за нея

11:41 | 15.02.22 г. 16
Автор - снимка
Създател

Канадският премиер Джъстин Трюдо прибегна до извънредни мерки в опит да потуши протестите срещу ваксините и COVID ограниченията в страната, включително като ограничи притока на средства към демонстрантите.

Банките и други финансови институции ще трябва да преразгледат дейността си с всеки, който е свързан с незаконната блокада, и да съобщят за нея. Те ще могат да прекратяват услуги на хора, които са заподозрени, че използват сметките си, за да помагат на протестиращи, и да ги замразяват, без да е необходима съдебна заповед, съобщава Bloomberg.

Правителството също така разширява своята законодателна рамка срещу прането на пари, която вече ще включва и сайтове за групово набиране на средства като GoFundMe, които се използват за дарения за протестиращите, както и криптовалутни платформи.

„Става въпрос за следване на парите. Става въпрос за спиране на финансирането на тези незаконни блокади“, коментира финансовият министър Кристиа Фрийленд по време на пресконференция.

На собствениците на камиони, които са използвани по време на протестите, ще им бъдат замразявани корпоративните банкови сметки, а застраховките им ще бъдат прекратявани, предупреди още тя. „Върнете полуремаркетата си вкъщи. Канадската икономика се нуждае от тях за законна работа“, допълни министърът.

Протестите, които започнаха с конвой на тираджии до Отава преди повече от две седмици, блокираха канадската столица и се разшириха, като включиха и моста, който отговаря за една четвърт от търговията на страната със съседните САЩ – най-големият им търговски партньор. Участъкът на моста между Уиндзор в Канада и Детройт в САЩ бе отворен отново за движение късно в неделя.

По думите на Трюдо федералното правителство се е намесило, тъй като местната полиция не може да се справи сама с прилагането на закона.

„Това не е мирен протест“, каза той. Прилагането на извънредното законодателство е, за да бъдат „канадците в безопасност, да се защитят работните места на хората и да се възстанови доверието в институциите“ в страната, коментира премиерът.

Решението на Трюдо да приложи федералния Закон за извънредните ситуации напомня на сходна мярка на неговия баща Пиер Трюдо от 1970 г. заради отвличанията от квебекски сепаратисти. Но прилаганото сега законодателство не е така агресивно по своята същност, като Трюдо обеща, че няма намерение да вика на помощ армията.

Решителността, с която протестиращите сеят хаос – въпреки че досега успяват да го правят до голяма степен без прилагане на насилие – изненада страната, която не е свикнала на подобно публично недоволство.

Някои обвиняват Трюдо за това, че използва ваксините като средство за разделение и разпалва протестиращите още повече, като ги нарича „периферно малцинство“. Според други обаче той е действал твърде бавно срещу недоволството.

Прилагането на извънредното законодателство позволява на федералното правителство да забранява обществени събирания на определени места, както и да конфискува собственост, ако сметне, че това е необходимо за справяне със ситуацията.

Законът също така позволява на властите да изискват от частни компании да предоставят услуги за разчистване на блокади, както и да прилага глоби или арести за нарушаване на нареждания. Законът никога не е бил използван, откакто влиза в сила през 1988 г., като е предвиден за „спешни и критични ситуации, временни по природа, което застрашават живота, здравето или сигурността на канадците“, става ясно от правителствен документ.

Около 400 тира с полуремаркета и различни други превозни средства остават разпръснати по улиците на Отава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:19 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още