fallback

Датски фонд излиза от Wizz Air заради трудов спор

Това се случи, след като авиокомпанията отказа да признае правата на служителите за свобода на сдружаването

17:36 | 07.02.22 г.

Снимка: Bloomberg LP

Датски пенсионен фонд съобщи, че ще продаде дела си на стойност 3 млн. долара в Wizz Air Holdings, след като преговори не успяха да разрешат опасенията му около трудовите практики в нискотарифната авиокомпания, предава Bloomberg.

AkademikerPension, който управлява активи за около 23 млрд. долара, съобщи в понеделник, че ще продаде акциите, след като Wizz отхвърли искане да признае правата на служителите за свобода на сдружаването и колективно договаряне на споразумения.

„Поведението на ръководството противоречи на човешките и трудовите права“, коментира Йенс Мунч Холст, главен изпълнителен директор на фонда, в комюнике. „Рискът да бъдем свързани с явно и последователно нарушаване на отговорната ни инвестиционна политика е просто твърде висок, ако останем ангажирани“, допълни той.

Бързо разрастващата се Wizz прибавя капацитет, за да спечели пазарен дял със смекчаването на ограниченията за пътуване заради COVID-19. Това изстрелва базираната в Будапеща нискотарифна авиокомпания към пазари в Западна Европа, където трудовите права са добре установени и се превръщат във все по-гореща тема за инвеститорите.

Макар че участието на AkademikerPension е съвсем малка част от пазарната стойност на Wizz от 5,76 млрд. долара, към кампанията на фонда се присъедини и базираната в Лондон компания Ardevora Asset Management.

Швейцарският сайт за авиационни новини AeroTelegraph цитира главния изпълнителен директор на Wizz Йозеф Варади, който през 2020 г. е заявил, че компанията „изключва профсъюзите навсякъде“ и обикновено се мести в друга база, когато исканията на служителите станат твърде скъпи. Нискотарифните оператори могат да правят това, тъй като нямат един основен хъб.

Wizz твърди, че работи открито със служителите чрез своя Народен съвет, допитвания до служителите, посещения веднъж на два месеца в базата и програмата Floor Talks, която предлага двудневен диалог с Варади. Авиокомпанията създаде неотдавна и Комисия за устойчивост и култура, съсредоточена върху проблеми на околната среда и служителите.

Авиокомпанията твърди, че успехът на бизнес модела ѝ вече е позволил половината от освободените по време на пандемията 1000 души да бъдат повторно наети, а още 1000 души ще бъдат назначени през идните месеци.

Скандинавските страни имат едни от най-високите равнища на синдикално участие в света. AkademikerPension съобщи, че сдружаването е „фундаментално човешко право, включено в глобални и регионални конвенции и национални закони“.

Варади трябва да получи бонус от 100 млн. паунда, ако успее да повиши пазарната стойност на Wizz до близо 12 млрд. паунда за пет години, след като акционерите одобриха плана през юли м. г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:21 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още