Катар няма да може да увеличи значително доставките на природен газ за Европа в случай на нарушаване на притока от Русия, съобщават трима запознати със ситуацията източници, цитирани от Bloomberg.
Администрацията на американския президент Джо Байдън е провела разговори с големи производители на газ, включително Катар, относно възможността за получаване на повече доставки към Европа в случай, че потенциално руско нашествие в Украйна спре притоците. Руският президент Владимир Путин многократно отрече да има планове за нахлуване.
Катар, който е един от най-големите износители на втечнен природен газ, вече добива с пълен капацитет и повечето му товари са насочени към Азия по дългосрочни договори, които страната не може да наруши, отбелязват източниците. Страната от Персийския залив не иска да компрометира тези азиатски партньорства, въпреки че това ще ѝ спечели политическо възнаграждение в Европа и САЩ, казват източниците.
САЩ се готвят да осигурят алтернативни доставки, покриващи значително мнозинство от потенциален недостиг на газ, казаха във вторник двама високопоставени представители на администрацията на Байдън. Пренасочване на доставките може да отнеме от няколко дни до седмица-две, допълват представителите.
САЩ обмислят редица варианти при непредвидени ситуации и разговарят с различни съюзници и компании в цял свят, съобщи говорителка на Националния съвет за сигурност.
Държавният секретар Антъни Блинкен е разговарял с катарския си колега Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани в понеделник. Те „обсъдиха непровокираното военно струпване от Русия близо до границите с Украйна“, съобщи Държавният департамент.
Контролираната от държавата Qatar Energy продава част от втечнения природен газ на спот пазара, като по-голямата част от него може да бъде насочена към Европа. Но обемите ще са твърде малки, за да са от съществено значение, отбелязват източниците.
През 2011 г. Катар успя да придвижи товари от Европа към Азия, когато цените на втечнения природен газ се повишиха, след като Япония изключи ядрените си централи заради катастрофата във Фукушима. Пренасочването стана с одобрението на европейските клиенти на Катар.
Европа става по-привлекателен пазар за спот доставчиците на втечнен природен газ, откакто цените там достигнаха рекорди миналия месец. Но Катар е изпратил само шест товарни кораба към Северозападна Европа, най-големия пазар в региона, от средата на декември, сочат данни за движението на корабите на Bloomberg. През същия период САЩ са направили 42 доставки.
Енергийният министър на Катар Саад Ал-Кааби заяви през октомври, че страната не е успяла да добива повече газ, за да помогне за намаляването на цените, които нараснаха рязко миналата година на фона на възстановяването на световната икономика от коронавирусната пандемия.
„Достигнахме предела“, каза Ал-Кааби по онова време и допълни, че износът на Катар на втечнен природен газ е възлязъл на около 80 млн. тона на година. „Добиваме колкото можем“, отбеляза той.
Решенията дали газът да се изпраща към Европа или Азия се основават на „пазарни сили“, уточни катарският енергиен министър.
Катар вложи почти 30 млрд. долара за увеличаване на производствения си капацитет с 50%, но не се очаква проектът да достави първия си газ преди края на 2025 г.