Близо три години след началото на пълномащабната война в Украйна Русия не се нуждае от мобилизация - промени в законодателството насърчават заподозрени в тежки престъпления да станат доброволци и така да отпаднат всички обвинения срещу тях, разказва The New York Times. Една от тях например е задължението на полицейските власти да уведомяват при арест, че обвиненията ще отпаднат, ако бъде подписан договор с Министерството на отбраната.
От тази опция могат да се възползват всички - заподозрени за убийство, обири, изнасилвания, коментира пред изданието военният експерт Руслан Левиев. "Има много такива примери от фронтовата линия", добавя той.
Местните медии също разказват истории за престъпници, които вместо да излежават присъдите си, се записват доброволци във войната в Украйна. Някои от тях продължават да тормозят жертвите си след като се върнат от фронтовата линия с отново чисто досие.
Съд в Санкт Петербург пък публикува съобщение за двама задържани за трафик на 200 килограма кокаин от Перу. По цени към момента на ареста става въпрос за сума в размер на 3 млрд. рубли (около 30 млн. долара). В съобщението се казва, че обвиненията срещу Александър Марков и Дмитрий Антипов са били оттеглени, след като двамата са подписали договори за участие във войната. Прокурорът не е обжалвал решението на съда и двамата са включени в огневи групи в щурмуви роти.
В армията като доброволци се записват още и хора, дължащи големи суми, имигранти и дори корумпирани държавни чиновници, допълва още изданието.
През пролетта с промени в закона за мобилизация Украйна също позволи амнистия за затворници, които се включат в армията. Това обаче не се отнася за обвинени и осъдени за криминални престъпления, включително и високопоставени държавни служители, които са обвинени за корпуция. До този момент одобрени (след медицински и психиатрични експертизи) са над 5000 души, готови да участват във войната.
Москва има и финансови стимули, с които избягва мобилизацията - освен високите заплати, записалите се за участие във войната получават еднократни бонуси, които в някои области вече надхврълят 2 млн. рубли. Така общо парите от федералния бюджет (към 400 хил. рубли) и даваните от местните власти, формират суми, които са изкушаващи за жителите в по-слабо развитите руски региони. Големи компании, включително и "Газпром", се оплакват от недостиг на работна ръка, както и че трудно се конкурират с армията за служители.
Семействата на военнослужещите получават допълнителна социална подкрепа, включително и кредитна ваканция за банкови заеми и т.н.
Според оценки на западни разузнавания и на украинските власти Русия в последните месеци търпи големи загуби, изпълнявайки целите за превземане на Донбас в административните му граници. По оценка на Института за изучаване на войната (ISW) Русия контролира почти цялата Луганска област, но към 70% от Донецка област.