fallback

Скромен милиардер със силни връзки с властта: Кой е Гаутам Амбани?

Вторият по богатство човек в Азия сега е изправен пред американска заповед за арест и наказателно преследване по обвинения за измами и даване на подкупи

15:57 | 21.11.24 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Индийският милиардер Гаутам Адани, срещу когото в Ню Йорк бяха повдигнати обвинения за схема за даване на подкупи на стойност 265 млн. долара, е първо поколение магнат, чийто феноменален възход беше съпроводен от редица уронващи престижа му случаи в родината му и в чужбина, пише Ройтерс в материал, цитиран от БТА.

Вторият по богатство човек в Азия, който едва избегна смъртта през 2008 г., когато беше един от множество хора, блокирани в мумбайския хотел „Тадж Махал Палас“, докато въоръжен нападател стреляше напосоки, сега е изправен пред американска заповед за арест и наказателно преследване по обвинения за измами и даване на подкупи.

Бизнесите на Адани, обхващащи проекти от енергетиката и пристанищата до производство на захар и соя, загубиха над 150 млрд. долара от пазарната си стойност миналата година, след като американският инвестиционен посредник Hindenburg Research ги обвини в неправомерно използване на офшорни данъчни убежища. Групата, която възстанови някои от загубите си и в момента има комбинирана оценка от 141 млрд. долара, отрече всички обвинения.

Преди акциите на Adani Group да се сринат миналата година, 62-годишният индиец, който не е завършил средно образование, стана за кратко най-богатият човек в света след изпълнителния директор на Tesla Илон Мъск. В момента Адани е 25-ия по богатство човек в света с нетно състояние от около 57,6 млрд. долара по данни на Forbes.

Докато проектите на групата и други нейни сделки, свързани с въгледобив и енергетика в Австралия и Бангладеш, са поставени под въпрос, индийската опозиция честo използва името на Адани, за да нанесе удар на правителството на премиера Нарендра Моди, като го обвинява, че го е направило свой фаворит.

И двете страни отхвърлиха обвиненията.

В сряда американските власти съобщиха, че Адани и седем други обвиняеми са се съгласили да платят подкупи на индийски правителствени служители, за да сключат договори, които се очаквало да им донесат печалба от 2 млрд. долара за 20 години, и да разработят най-големия проект за слънчева енергия в Индия.

От Adani Group заявиха, че обвиненията са безпочвени и ще търсят всякакви възможни правни начини да се защитят.

Произход от средната класа

Адани, който е роден на 24 юни 1962 г. в Ахмедабад – град в западния щат Гуджарат, откъдето произхожда и Моди – прекъсва училище на 16-годишна възраст, след като е завършил десети клас.

Той създава Adani Group през 1988 г., като започва бизнеса си с търговия със суровини.

Адани произхожда от семейство от средната класа, заето в текстилната промишленост, и изгражда сам своето богатство за разлика от много други милиардери, които са го наследили.

Женен е за д-р Прити Адани и има двама синове – Каран и Джийт, които също се занимават със семейния бизнес, както и много други членове на семейството му.

Според запознати с работата му Адани има „много практичен стил“ на управление на бизнес империята си, която той е казвал, че иска да предаде на следващото поколение от семейството си, когато навърши 70 години.

В интервюта за местни и чуждестранни медии Адани се описва като срамежлив човек и приписва своята популярност отчасти на политическите атаки, на които е подложен.

Той е бърз и в оценките си за политиците.

Малко след победата на Доналд Тръмп в американските избори Адани написа в социалната мрежа Х, че новоизбраният американски президент e „олицетворение на несломима упоритост, несломима твърдост, неумолима решителност и смелост да остане верен на убежденията си”.

Поздравявайки Тръмп, миналата седмица Адани каза, че неговата бизнес група ще инвестира 10 млрд. долара в американски енергийни и инфраструктурни проекти, без да даде други подробности, освен че инвестицията му цели да бъдат създадени 15 хил. работни места.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:59 | 21.11.24 г.
fallback
Още от Правосъдие виж още