fallback

КПК и МВР претърсват адреси на фирми на Румен Гайтански – Вълка

Претърсванията са част от разследването за отпуснатия към негова фирма заем от близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие (ББР)

11:07 | 14.08.24 г.

Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и прокуратурата провеждат претърсвания във връзка с разследване за кредит, отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) на стойност от 148,5 млн. лв, предава БТА. Става дума за имоти на Румен Гайтански – Вълка.  

На 9 август от КПК съобщиха, че проверяват за извършени закононарушения във връзка с отпуснатия кредит, които са довели до значително ощетяване на банката, съответно финансовия интерес на държавата. Обект на разследване са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договора, сключен на 17.06.2019 г., с който кредитът е предоставен от банката на фирмата „Роудуей кънстракшън“. По това време директор на Българската банка за развитие е Стоян Мавродиев.

От институцията посочиха, че действията ѝ имат за цел да установят цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица, които са служители на ББР.

В сутрешните часове в сряда служители на КПК и МВР са посетили няколко адреса в столицата, на които са регистрирани фирми, които имат отношение към отпуснатия кредит, за който има данни, че е бил фиктивно обезпечен, съобщава БНТ.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит. От предоставената от КПК информация на 9 август става ясно, че става дума за фирмата „Кристална вода“ АД, свързана с Гайтански, която е обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД, съобщиха от Комисията.

Сред претърсените адреси е и този на бивш директор на ББР, съобщава националната телевизия.

По информация на БНТ преди дни Румен Гайтански и Стоян Мавродиев са напуснали страната.

Луксозният автопарк на Вълка

БНР съобщава, че са иззети няколко луксозни и скъпи автомобила от базата на „Волф“ в столицата като част от разследването срещу Румен Гайтански, защото част от автопарка му е съхранява именно при камионите на ВОЛФ и ДИТЦ.

Доказателства по разследването показват, че тези луксозни автомобили са закупени с пари от кредита, отпуснат от ББР, съобщава БНТ. По източници на националната телевизия съдът е дал разрешение да се изземат 8 автомобила.  

„ББР съдейства на институциите“

Още през 2021 г. подадохме сигнал до прокуратурата за този кредит, каза пред БНР изпълнителният директор и член на УС на ББР Цанко Арабаджиев.

Той отбеляза, че още тогава е изглеждало сякаш при този кредит е отпусната голяма сума пари, а обезпечението далеч няма такава стойност, каквато би следвало да има.

Арабаджиев посочи, че прокуратурата на два пъти е прекратявала досъдебното производство и накрая сигналът е стигнал до главния прокурор, който го е върнал за ново разследване.

„Българската банка за развитие съдейства на институциите с всичко, което можем, и е разрешено в рамките на закона“, подчерта Арабаджиев.

„И аз в няколко интервюта, и други мои колеги, доста политически лица са казвали за онзи период в банката, който доведе до 400 милиона лева загуби за 2021 г. и 2022 г.“, каза още Арабаджиев.

Пет години по-късно тези неща в ББР вече са невъзможни, допълни изпълнителният директор на банката.

В очакване на арести

Според бившия депутат Владислав Панев се очаква Гайтански и Мавродиев да бъдат подведени под отговорност.

Пред БНР той коментира, че влизането в имоти на Румен Гайтански има връзка и с войната в ДПС, който по думите му е от лобито на Доган. Пеевски има контрол върху службите и КПКОНПИ, хубаво е, че се развива по този начин, защото трябва да има справедливост в България, каза Панев.

„Всички знаеха за този заем от 150 млн. лв., обезпечението беше продадено за 3 млн. лв., колко ли инспектори от ББР са си гледали работата? Кредитът е съшит с бели конци, дали за Варна или за строежа на язовир Искър“, каза Панев.

Той очаква за двамата да бъдат издадени заповеди за арест.

Това, което се знаеше „под сурдинка“, стана ясно на всички

Според министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов дадените от ББР близо 150 млн. лв. са несъбираеми и необезпечени.

„По този кредит по Закона за особените залози е назначен управител на фирмата "Роудуей Кънстракшън". Направихме рекапитулация и се оказа, че от икономическа гледна точка, при тази форма на изпълнение, ББР не получава нищо, а прави разходи, за да поддържа фирмата, купена с този кредит - „Пътстройинженеринг“. Тогава ББР обяви публичен търг за акциите на „Пътстройинженеринг“. Търгът върви от началото на юни при начална цена 9 милиона лева. Проведоха се 6 или 7 сесии на този търг и на тях никой не се яви. Цената падна до 3,5 млн. лева, когато се появи фирма, която внесе депозита и пожела да купи фирмата“, каза Карадимов, цитиран от БТА.

ББР е предала цялата информация по кредитното досие на съответните служби, което означава, че търгът ще бъде спрян. Без оригиналните документи акциите на фирмата не могат да бъдат прехвърлени, поясни той.

Според него обаче търгът е показал, че отдадените 150 млн. лв. са несъбираеми и необезпечени.

„Кредитът е даден през 2019 година и ако тогава се знаеше „под сурдинка“ от специалисти, че кредитът е несъбираем, сега, след търга, това стана ясно на всички, каза още министърът.

Текстът е обновен към 15:54 ч. на 14 август 2024 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:56 | 14.08.24 г.
fallback
Още от Правосъдие виж още