Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) отсъди във вторник в полза на група възрастни швейцарки, които твърдят, че неадекватните усилия на правителството им в борбата с климатичните промени ги поставят в риск от смърт по време на силни горещини, съобщава Ройтерс.
Решението на Европейския съд по делото, заведено от над 2000 жени, може да предизвика верижна реакция из Европа и извън нея, създавайки прецедент за това как някои съдилища да се справят с нарастващата вълна от съдебни спорове за климата, аргументирани на базата на нарушения на правата на човека.
Председателят на съда Шифра О’Лиъри заяви, че швейцарското правителство е нарушило човешкото право на личен и семеен живот, като не е успяло да въведе достатъчно вътрешни политики, за да се пребори с климатичните промени.
„Това включва провал да се определят количествено, чрез въглероден бюджет или по друг начин, национални ограничения на емисиите на парникови газове“, каза О'Лиъри в съдебната зала.
Тя също така отбеляза, че швейцарското правителство не е успяло да изпълни предишните си цели за намаляване на емисиите на парникови газове, като не е въвело мерки, за да гарантира постигането на целите.
Глобалното гражданско движение Avaaz заяви, че решението на съда е отворило нова глава в съдебните спорове за климата.
„Решението на Швейцария създава важен правно обвързващ прецедент, който служи като план за това как успешно да съдите собственото си правителство за неуспехи в климата“, казва Рут Делбер, директор на правни кампании в Avaaz.
Съдът обаче отхвърли две други подобни дела – първото, заведено от шестима португалски младежи срещу 32 европейски правителства, а другото от бивш френски кмет срещу френското правителство.
„Наистина се надявах, че ще спечелим срещу всички страни, така че очевидно съм разочарована, че това не се случи“, каза в изявление София Оливейра, която е част от португалската група.
„Но най-важното е, че Съдът каза по делото на швейцарските жени, че правителствата трябва да намалят повече емисиите си, за да защитят човешките права. Така че тяхната победа е победа и за нас и за всички!“
Присъдата срещу Швейцария, която не може да бъде обжалвана, може да принуди правителството да предприеме по-големи действия за намаляване на емисиите, включително преразглеждане на целите си за намаляването им до 2030 г., за да бъдат в съответствие с целта на Парижкото споразумение за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий.