Германската прокуратура е подала искане за конфискуване на над 720 млн. евро, държани в банкова сметка във Франкфурт от санкционирана руска финансова институция. Това е първият път, в който прокуратурата иска директно да конфискува руски активи, а не просто да ги замрази, съобщава Financial Times.
Ако искането бъде прието, това би било огромна стъпка в международните усилия за налагане на антируските санкции. Досега Германия само е замразявала активи на санкционирани физически и юридически лица, включително яхти и имоти. Но ако прокурорите успеят с искането си, средствата могат да бъдат включени във федералния бюджет.
Властите не се потвърдили как ще използват средствата или дали ще бъдат насочени към Украйна – план, проучван на Запада за активите на руската централна банка, ако бъдат конфискувани.
В изявление федералният офис на държавния прокурор заяви, че е подал молба пред съд във Франкфурт на 7 юли тази година с искане за „независима процедура по конфискация“ по отношение на над 720 млн. евро, депозирани от руска финансова институция в сметка на банка във Франкфурт.
Ходът е бил предизвикан от „подозрителен опит за нарушаване на разпоредбите за ембарго“, се казва още в изявлението.
Институцията в основата на искането е Националният сетълмент депозитар (NSD) на Русия, дъщерно дружество на Московската фондова борса, където се осъществя проследяването и сетълментът на сделки с ценни книжа. NSD беше поставена под санкции от ЕС през юни 2022 г., четири месеца след руската инвазия в Украйна.
Санкциите на практика замразиха всички активи, държани от NSD от името на инвеститори, които са били депозирани в европейски банки, включително 720 млн. евро в сметка на JPMorgan Chase във Франкфурт.
Според прокурорите обаче малко след като ЕС е предприел действия срещу компанията, „неизвестни лица“, действащи от името на NSD, са се опитали да прехвърлят сумата в друга сметка.
Запознат източник казва, че JPMorgan Chase е получила инструкции за прехвърлянето на парите към сметка в Commerzbank на друго дъщерно дружество на Московската фондова борса – Националната клиринг корпорация.
И двете банки обаче са решили да не осъществят трансфера заради европейските санкции срещу NSD.
Източникът казва, че прокурорите са възприели искането за превод като опит да се нарушат санкциите – предполагаемо престъпление, което според тях оправдава конфискуването на парите, а не просто замразяването им.
В момента искането е във Висшия окръжен съд във Франкфурт, който все още не се е произнесъл по него. Прокуратурата заяви, че „никое лице не може да бъде преследвано или осъдено“ за престъплението.
Прокуратурата направи изявлението си в момент, когато западните страни активно проучват начини за изземване на активи на Руската централна банка, за да финансират Украйна.
Представители на Г-7 засилиха разговорите през последните седмици за изразходването на част от около 300 млрд. долара замразени руски държавни активи – радикална стъпка, която би отворила нова глава във финансовата война на Запада срещу Москва.
Досега правителствата на Г-7 като цяло се противопоставят на подобен ход, опасявайки се, че някои чуждестранни инвеститори в активи в долари и евро ще избягат.