fallback

Правосъдният министър поиска предсрочно прекратяване на мандата на Гешев

Надежда Йорданова внесе предложение до пленума на ВСС за освобождаване от длъжност на главния прокурор

17:37 | 02.03.22 г.

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова внесе за разглеждане от пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложение за освобождаване от длъжност на главния прокурор на България Иван Гешев на основание чл. 175, ал. 1 от Закона за съдебната власт. Това съобщават от правосъдното министерство.

Фактическите и правни обстоятелства за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор, които се изтъкват в предложението, са за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.

Министър Йорданова предоставя за разглеждане от ВСС девет нови обстоятелства, даващи й основание да поиска оставката на главния прокурор. 

Посочените обстоятелства включват случаи на полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г., искането за снемане на имунитета на Елена Йончева, делото срещу семейство Баневи, поредицата на Антикорупционния фонд - „Осемте джуджета“, сигнала от бившия съдружник в „Жоси“ ООД Георги Цолов Георгиев за „открадването“ на дружеството и палеж на семейната му къща, публично изразеното съмнение от страна на главния прокурор за възможно манипулиране на системата за случайно разпределение на делата в съдилищата, неуважително, подигравателно и враждебно отношение към неправителствени организации, отделни личности и юридически общности, които изразяват становища, обстоятелството, че главния прокурор е утвърдил указания „при образуване на досъдебни производства за умишлени престъпления по транспорта да се предприемат действия за изземване на превозното средство като веществено доказателство, както и случаят „Гебрев“.

В мотивите, предоставени на ВСС, се изтъква, че изложените в предложението обстоятелства обосноват извод, че са налице осъществени действия и допуснати бездействия от главния прокурор, които представляват основания по чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията за освобождаването му от заеманата длъжност.

В решение от 8 февруари тази година Конституционният съд посочва, че провиненията, предвидени в този член от Конституцията, са от такъв характер, че могат сериозно да накърнят доверието в правосъдието и престижа на съдебната власт именно защото са извършени от стоящите най-високо в системата на съдебната власт административни ръководители.

Конституцията изисква да се извърши преценка на обстоятелствата, изложени в предложението, от Пленума на Висшия съдебен съвет и ако реши, че са налице основания, да направи предложение до президента за освобождаването на главния прокурор от заеманата длъжност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:45 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Правосъдие виж още