fallback

Сърбия промени конституцията си за по-голяма независимост на съдебната система

Това е едно от изискванията на ЕС по пътя за присъединяване на страната

21:56 | 09.02.22 г.

Снимка: EPA/БГНЕС

Сърбия промени конституцията си, за да направи съдебната си система по-независима от политиците, изпълнявайки по този начин ключово изискване по пътя за присъединяването ѝ към Европейския съюз, предава Bloomberg.

Депутатите одобриха в сряда промени в начина на назначаване на съдии и прокурори след референдум по въпроса на 16 януари. Промените дават правомощия на два специални органа – Върховния съдебен съвет и Главната прокуратура, да поемат властта, която преди това принадлежеше на парламента.

„Сърбия направи голяма крачка напред за подобряване на върховенството на закона, което е в дълбок интерес на всички нейни граждани“, заяви председателят на парламента Ивица Дачич. „Това е рядък пример за отстъпване на част от властта на държавните ръководители“, допълни той.

Парламентът ще запази известно индиректно влияние върху съдебната система, като избира “видни правни експерти“, които ще имат четири от 11-те места във Върховния съдебен съвет. Парламентът ще има също думата при избора на главен прокурор.

След като бъдат назначени, повечето съдии ще разполагат с неограничени мандати и ще могат да остават на постовете си до пенсионирането си.

ЕС приветства резултатите от референдума в Сърбия за поправките и призова за още реформи, за да бъдат приведени и други закони в унисон със стандартите в 27-те страни членки на блока.

Критиците на съдебната реформа, повечето от които са консервативни групи, предупреждават, че ограничаването на надзора от парламента върху съдебната система ще намали отчетността на съдиите и прокурорите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:54 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Правосъдие виж още