fallback

Правосъдният министър ще поиска освобождаването на главния прокурор*

В момента се анализират сигналите срещу Иван Гешев и се преценява за кои от тях има основания да бъдат представени пред ВСС

16:16 | 08.02.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Правосъдният министър Надежда Йорданова ще задейства във Висшия съдебен съвет (ВСС) процедура по предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев.

Това заяви Йорданова на брифинг часове след като излезе решението на Конституционния съд, с което се допуска подобно искане от страна на министъра на правосъдието.

„Процедурата по предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор ще бъде задействана възможно най-скоро", каза Йорданова в коментар на определението на съда. В момента се анализират сигналите срещу Иван Гешев и се преценява за кои от тях има основания да бъдат представени пред ВСС.

„Ще подготвим факти и доказателства, касаещи уронване престижа на съдебната власт, те са свързани с конкретни действия и решения”, посочи правосъдният министър.

Йорданова коментира, че след решението на Конституционния съд е станало ясно, че едно от важните взаимодействията между министъра и съдебната власт е министърът да иска предсрочно прекратяване на мандатите на „тримата големи" (главният прокурор, председателят на Върховния касационен съд и председателят на Върховния административен съд - бел. ред.). „Това е една от важните гаранции срещу капсулиране на съдебната власт. Министърът упражнява това, когато другите механизми не са задействани”, каза тя.

Процедура за освобождаване от поста на Иван Гешев вече беше внесена във ВСС от служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов, който сега е конституционен съдия. Тогава мнозинството на пленума на ВСС отхвърли искането му като недопустимо, което провокира и питането към Конституционния съд от страна на правителството.

Днес Конституционният съд реши единодушно, че министърът на правосъдието може да иска предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС, когато са налице тежки или системни нарушения на права и задължения или се уронва престижа на съдебната власт.

Премиерът Кирил Петков заяви пред български журналисти в Белград, че е щастлив от днешното решение на Конституционния съд, според което министърът на правосъдието може да прави предложение до Висшия съдебен съвет (ВСС) за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор, на председателя на Върховния касационен съд и на председателя на Върховния административен съд при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.

"Беше много важно да се знае, че статутът на главния прокурор вече не е "само Господ е над главата му", а има процедура, според която министърът на правосъдието може да внесе искане към ВСС", заяви Петков, цитиран от БТА. По думите му сега много важна ще е ролята на ВСС и изрази увереност, че министърът на правосъдието ще внесе факти, които ясно ще показват, че има неправомерни действия от страна на главния прокурор. "Въпросът е да видим дали ВСС е готов наистина да поеме отговорността, която му е дадена по Конституция и да си свърши работата. Аз се надявам, че това ще се случи", каза още премиерът.

* Допълнено с коментара на премиера Кирил Петков

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:18 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Правосъдие виж още