Проект за модернизация на учебните програми в прогимназиалния етап има за цел да подобри качеството на образованието в България. По проекта ще се работи до март 2027 г.
Проектът, по който ще работят България и Румъния с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейската комисия (ЕК), ще продължи 30 месеца.
До май 2025 г. трябва да бъдат определени приоритетите и формулирани препоръките за напредък в учебните програми на двете страни.
Втората газа обхваща периода от май 2025 г. до март месец 2027 г., когато ще се проведат семинари за изграждане на капацитет и подпомагане на реформите, различни малки пилотни проекти.
Целта е да се подобри качеството на образованието и резултатите на учениците, като в крайна сметка бъдат създадени нови учебни програми.
“Заедно с нашите румънски колеги започваме един много важен, концептуален проект за евентуално трансформиране на нашата образователна система. Защо е толкова важно да започнат тези дискусии и евентуално промените, свързани с учебните програми? На първо място – от гледна точка на развитието на съвременното образование. Почти всички европейски образователни системи почнаха реформи в това отношение. Полша като резултат на тези промени успя да се изкачи като резултати на своите ученици в сравнителните изследвания PISA с над 10 места. Можем да посочим също така Испания, Австрия”, изтъква по време на събитие в София министърът на образованието Галин Цоков.