Български компании от различни сектори участват много активно и се представят все по-успешно в международни тръжни процедури на НАТО. През 2023 г. те са сключили договори с Агенцията за комуникации и информация на НАТО (NCIA) и Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване (NSPA) на стойност над 48 млн. евро. Това обяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов по време на откриването на Национален информационен ден, посветен на възможностите за участие на български фирми и организации в международни процедури на НАТО. Събитието е посветено на двадесетата годишнина от членството на България в Алианса, посочиха от пресцентъра на икономическото министерство.
Министърът съобщи, че присъединяването на България към НАТО е открило нови хоризонти пред българската индустрия, нови форми и възможности за международно сътрудничество и през последните години значително се увеличава броят и обемът на сключените и успешно изпълнени договори.
По думите му Министерството на икономиката и индустрията работи активно и последователно през годините, за да осигури необходимата административна и нормативна база, която да гарантира равноправно участие на българските предприятия в процедури на НАТО. „Индустрията на свой ред доказа, че е надежден, конкурентоспособен и лоялен партньор, който има какво да даде на партньорите ни от Алианса“, изтъкна д-р Николов.
Той добави, че над 170 е броят на българските фирми, регистрирани в базата данни на потенциалните кандидати за участие в международни процедури на НАТО, която поддържа Министерството на икономиката и индустрията, а в базата данни на Агенцията за поддръжка и придобиване те са над 200.
„Променящата се геополитическа обстановка и международна среда на сигурност водят до значително увеличаване на разходите за отбрана. Това са повече възможности за предприятията, това са възможности, от които трябва да се възползва и нашата индустрия, за да поддържа конкурентоспособността си на световните пазари“, подчерта икономическият министър. Според него българската индустрия разполага с огромен опит, технологични възможности и сериозен човешки ресурс и може да отговори на повишените очаквания на международната среда.