fallback

Печалбата на Tata Steel се свива заради слабото търсене и ниските цени на стоманата

Обемите на доставките на компанията в Индия, нейният най-голям пазар, се увеличават с почти 6% от началото на годината до 5,1 млн. тона

18:03 | 06.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Tata Steel Ltd. отчете печалба за второто фискално тримесечие, засенчвайки пазарните прогнози, въпреки че този показател пада с 13% спрямо предходния тримесечен период – знак за слабо търсене и ниски цени на стоманата, съобщава Bloomberg.

Печалбата на групата за тримесечието до края на септември се срина до 8,3 млрд. рупии (99 млн. долара) в сравнение с отчетените през първото фискално тримесечие 9,6 млрд. рупии.

Стоманодобивните заводи в цяла Азия се сблъскват с проблеми поради продължаващото забавяне на търсенето в Китай, което доведе до пренасищане на предлагането и по-ниски цени, въпреки че мерките на Пекин за стимулиране на икономиката предлагат надежди за съживяване на сектора. 

Индийският внос на стомана расте с близо 43% в периода юли-септември, докато износът спада с 29%. В този контекст дискусиите за възможни търговски ограничения върху вноса на стомана повишиха оптимизма сред инвеститорите в индийските стоманодобивни компании, включително Tata Steel.

Година по-рано индийският концерн регистрира неочаквана загуба след отчитане на такса, свързана с преструктуриране на бизнеса му в Обединеното кралство, включително спиране на някои нерентабилни дейности.

Обемите на доставките на компанията в Индия, нейният най-голям пазар, се увеличават с почти 6% от началото на годината до 5,1 млн. тона. Tata Steel изгради през септември нова доменна пещ в своя завод в Одиша, което ще увеличи капацитета на групата в Индия до 26,6 млн. тона годишно.

През август цената на желязната руда достигна най-ниското си ниво от 2022 г. насам поради опасенията, че световното предлагане изпреварва търсенето, тъй като китайските стоманодобивни предприятия са затънали в криза и намаляват производството.

Китай е най-големият вносител на желязна руда и определя тона на световния пазар.

Пак през август най-големият производител на стомана в света, китайската China Baowu Steel Group Corp., предупреди, че китайската стоманодобивна индустрия е изправена пред криза, по-сериозна от сривовете през 2008 г. и 2015 г.

През последните години Tata Steel се стреми да диверсифицира приходите, фокусирайки се върху по-екологични решения. Още през 2022 г. стана ясно, че нидерландското звено на групата планира да доставя „зелена“ стомана за европейските заводи на Ford Motor Co. след 2030 г. съгласно споразумение между двете компании.

Tata Steel планира да започне да произвежда стомана без изкопаеми горива, известна още като „зелена“, през 2030 г. в своя завод в Нидерландия.

По-рано тази година Tata Steel Nederland възложи на компаниите Danieli и Tenova да изградят инсталация за директно редуциране, електродъгова пещ и други съоръжения в нейния завод в Северна Нидерландия. нейния завод в Северна Нидерландия. Звеното се стреми да кандидатства за необходимите разрешителни преди края на тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:03 | 06.11.24 г.
fallback
Още от Индустрия виж още