Саудитският петролен гигант Aramco потвърди своя тримесечен дивидент в размер на 31 млрд. долара въпреки по-ниската печалба, като плановете за икономическа трансформация на Саудитска Арабия разширяват бюджетния дефицит на кралството, съобщава Bloomberg.
Компанията, мажоритарна собственост на саудитската държава, запазва изплащането на най-големия дивидент в корпоративния свят въпреки засилващите се признаци за натиск върху приходите.
Перспективите за петрола бяха помрачени поради опасенията относно търсенето, но дивидентът е ключов за финансите на правителството в Рияд.
Тестът за това колко дълго може да се поддържа подобен дивидент вероятно ще дойде в началото на следващата година, когато е планирано свиването на специален компонент, който възлиза на 43 млрд. долара годишно. Aramco вече изплаща повече на акционерите, отколкото печели, тласкайки компанията към нетен дълг за първи път от две години.
Нетната печалба на Aramco се свива с 15% до 27,6 млрд. долара през тримесечието, приключило в края на септември, в сравнение със същия период на 2023 г. Свободният паричен поток достига 21,99 млрд. долара, по-малко от общия дивидент.
Изплащането на дивидент е от решаващо значение за саудитския държавен бюджет, тъй като цените на суровия петрол остават далеч под нивата, от които кралството се нуждае, за да покрие всички разходи. Престолонаследникът принц Мохамед бин Салман напредва с работата по скъпите инфраструктурни проекти, включително футуристичния град Neom, но някои планове - включително химическите заводи на Aramco - се отлагат поради проблеми с финансирането.
Aramco продава своя суров петрол при средно 79,30 долара за барел през третото тримесечие, с 10 долара по-малко от цената преди година. Неговият добив остава сравнително стабилен на ниво от около 9 млн. барела на ден като част от усилията на ОПЕК+ за съживяване на пазара. В неделя групата допълнително забави плана за постепенно облекчаване на съкращенията при добива, тъй като цените на петрол остават притиснати на фона на крехката икономическа перспектива.
Дивидентите и капиталовите разходи тласнаха Aramco към нетен дълг от 8,9 млрд. долара за тримесечието.
Правителството притежава пряко повече от 81% в концерна, а държавният инвестиционен фонд държи още 16 на сто.