IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фабриките не са бъдещето на САЩ

Америка просперира през последните десетилетия, докато производството намалява

20:30 | 03.10.24 г. 15
Автор - снимка
Създател
Снимка: Getty
Снимка: Getty

Политиците от лагерите на републиканците и демократите обещават да възстановят историческата роля на производството като източник на работни места за американците. Те обвиняват търговски партньори като Китай, Германия и Мексико за несправедливата кражба на тези работни места. Обвиняват корпорациите, че пренасочват работните места чрез аутсорсинг към други страни. Обвиняват синдикатите, че възпрепятстват растежа на производствените компании. Демократите обвиняват републиканците. Републиканците обвиняват демократите. Гласоподавателите копнеят за златната епоха от миналото, когато повечето американци имат високоплатени и стабилни работни места в производството, пише в коментар за Wall Street Journal Мартин Айхенбаум.

Фактите обаче показват нещо друго. Според Бюрото по трудова статистика делът на производството на пазара на труда, изключващ селското стопанство,  е намалял от приблизително 32% през 1947 г. до около 8% към края на 2023 г.

Да, има леко увеличение на темпа на спад около 2001 г., когато Китай влиза в Световната търговска организация (СТО). Но трябва да внимателен преглед, за да видите ефекта от това. Във всеки случай този ефект е тривиален в сравнение с дългия, бавен, неумолим спад на значението на производството като източник на работни места в САЩ.

Дали спадът в производството е катастрофата, описвана от политиците? Едва ли. Коригираният спрямо инфлацията брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението се е увеличил от около 15 000 долара през 1947 г. до около 66 000 долара през 2023 г. Реалният разполагаем доход на глава от населението е нараснал с подобна скорост. Така че не е вярно, че американският просперитет зависи от това повечето хора да работят в производствения сектор - точно обратното.

Технологиите драстично повишиха производителността на труда в производството. Автомобилните производители се нуждаят от много по-малко работници сега, отколкото през 2000 г., за да правят по-добри автомобили. Това е голяма сила, намаляваща заетостта в автомобилния сектор – същото важи и за много други индустрии.

Доходът на глава от населението не би могъл да се повиши толкова драстично, ако повечето от работниците, напуснали производството, започват работа в ресторанти за бързо хранене. Американците се преместват от производството към други видове работни места, в които техният труд е необходим и нивото на производителността им позволява на техните работодатели да се конкурират. Финансовите услуги, медицината, биотехнологиите и висшето образование са примери за индустрии, които са се разраснали драматично с течение на времето и са задвижвали американския просперитет. Черешката на тортата е, че финансовият сектор и разработчиците на софтуер са големите износители на САЩ.

Промяната причинява разходи за някои хора. Преквалифицирането на 45-годишен работник от стоманодобивния сектор в биотехнологичен инженер е трудно. Привържениците на свободните пазари понякога забравят, че има реални политически последици от пренебрегването на човешката цена на промяната.

Правилният отговор на предизвикателството на промяната включва поне три инициативи. Първо, правителството трябва материално да помогне на хората, които са засегнати, да им помогне да намерят работа, с която да се гордеят. Второ, родителите и преподавателите трябва да предоставят на децата уменията, от които се нуждаят, за да процъфтяват в един постоянно променящ се свят. Трето, политиците трябва да премахнат ненужните регулации и други бариери пред растежа в прохождащите сектори на икономиката.

Не е правилно американците да копнеят за отминал златен век, който никога не е съществувал, заключва Айхенбаум.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:06 | 03.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

4
rate up comment 15 rate down comment 15
evlogi
преди 1 месец
До: Tikva007 Как пък да не.Брутният продукт на Китай на глава от населението в момента е 75% от този на България, И то не по номинални, а по съпоставими цени , показател, известен като паритет на покупателната способност. Може би си го чувал .И това е информация, изключително лесно достъпна в мрежата...Забелязал съм,че си цар на неграмотните икономически коментари.Що не пробваш в някоя друга сфера бе, например в практични съвети за претакане на зеле ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 4
evlogi
преди 1 месец
Този бърка намаляването на дела на работната ръка заета в индустрията, с намаляване на промишленото производство.Едното няма нищо общо с другото.Индустрията върви по пътя на аграрния сектор.В началото на 20 век 40% от работната ръка в САЩ е била в аграрният сектор.В момента този дял е 1.5% и произвежда 10 пъти повече земеделска продукция отколкото в началото на 20 век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 18
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 Запада извади Китай от средновековето, проссс..като даже и това е спорно! Примерно ти не си излезнал, въпреки че партията ви построи доста фабрики, назначи те за началник като видна издънка на шумкари..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 14
Tikva007
преди 1 месец
*Фабриките не са бъдещето на САЩ . . . пише в коментар за Wall Street Journal Мартин Айхенбаум.* - Е какво да пише някой с фамилия, завършваща на *баум* в WSJ? Да заобяснява как за 30-40 години фабриките извадиха Китай от средновековието и го изстреляха в Космоса? И че с тези си фабрики така раздруса целия Wall Street заедно с джърнъла му, че се наложи САЩ с цялата си мощ да натискат върху Китай и останалия свят, за да не изядад баххура още преди края на третата декада на 21 век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още