Предприемачеството се развива трудно в Северозападна България и вероятната причина за това е, че не се насърчава достатъчно на национално и на локално ниво бизнес средата и климата там. Това мнение изрази в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria инж. Мартин Петров, изпълнителен директор на "Технически компоненти България".
„Статистиката не е цветуща за този регион“, коментира той.
Мениджърът отбеляза, че фирмата е дъщерна на германска компания и обясни, че дисциплината е в основата на успешния бизнес.
„Основните продукти на компанията са за енергийно ефективно отопление и вентилация, като паралелно с това през последните 15-20 години започна и масово производство на странични продукти, за които или правим развойната дейност, или други компании ни ги прехвърлят и това са над 500 различни продукта", посочи инж. Петров.
Мениджърът разкри, че за да се уплътни капацитетът на сградите и машините от две години фирмата е минала на непрекъснат режим на работа. В ход е разрастване на дейността с проектиране на нови сгради, складови площи, производствено хале, административни площи и това налага и увеличение на персонала.
„Ние не сме зависими от българския пазар“, изтъкна той. Що се отнася до бизнес климата в Германия и в света, мениджърът добави, че има забавяне вследствие на множество фактори като пандемията, войната в Украйна, рецесионните процеси.
„Влияние имаха и социалните политики вследствие на миграционния натиск и зелените политики. От друга страна санкциите на Китай също оказват влияние на пазара. В икономиката няма проблеми, но в следствие на административния натиск – данъци, такси, зелени регулации – нормално е нашите клиенти да са по-предпазливи“, разкри още Мартин Петров.
Според него за Източна Европа настоящата бизнес среда може да се окаже позитивна, след ката се затвориха много производства в Русия и Украйна. „Може бързо и ефективно да заемем своето място в този вакуум, който се получи – проблеми на Запад, проблеми на Изток“, препоръча мениджърът.
По думите му сега е моментът страната ни да направи „нещо изключително позитивно и реално“ за себе си. „Зелените цели, санкциите и социалните политики в Европа, свързани с мигрантите (получават се повече пари да се стои вкъщи, отколкото да се работи във фабрика) оказват финансов натиск върху компаниите и влияят негативно, а резултатът е, че големите компании бягат от Европа", посочи Петров. „Това е шанс за България, ако се действа бързо и с малко далновидност“, допълни той.
По думите му бизнесът може да се насочи към Африка, където има безкрайно много и евтини ресурси, работна ръка и потребители. Мартин Петров напомни, че там бизнесът върви след политиката, но смята, че търговските контакти бързо биха били последвани и от политически стъпки.
Каква е пазарната политика на "Технически компоненти България"? Какъв е изходът за развитие на Северозападния регион в България? Трябва ли да се страхуваме от възхода на изкуствения интелект? Защо българската компания строи сиропиталища и училища в Кения и Танзания?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.