С приоритетни инвестиционни проекти на „Алкомет“ АД и „Глас Контрибюшън“ ЕАД с общ размер на инвестициите за близо 250 млн. лв. в заводите в Плевен и Шумен ще бъдат открити над 300 нови работни места. Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева връчи сертификатите за инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите, съобщиха от МИР.
Сертификатът на компанията за алуминиеви валцови и пресови продукти „Алкомет“ АД в Шумен се издава за проекта „Разширяване на продуктовия микс чрез инсталиране на линия за непрекъснато леене, линии за производство на профили, универсален фолиев стан”.
Размерът на инвестицията на компанията е над 136,285 млн. лв. и се предвижда разкриване на 160 нови работни места. Инвестиционният проект е свързан с разширение на съществуващото производство в завода и продуктовата гама на нови продукти, които да отговарят на актуалното търсене на пазара.
„Работим целенасочено България да се утвърди като привлекателна дестинация за инвеститори с добри и предвидими условия. Подкрепяме компаниите в цялата страна да модернизират и разширяват производствата си“, коментира Милена Стойчева.
В завода ще се разширят цехове, в които ще се инсталира допълнително технологично оборудване и ще бъде открит изцяло нов производствен цех с линия за непрекъснато леене.
Сертификатът на „Глас Контрибюшън“ се издава по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) за проекта „Модернизация на производствения процес на стъкларски завод Рубин” в Плевен.
Размерът на инвестицията на компанията е 110 млн. лв. и ще бъдат открити 150 нови работни места. Дружеството планира да изгради нова 300-тонна пещ, внедряване на последно поколение оборудване SORG за ограничаване до минимум вредните СО2 емисии. Инвестицията включва придобиване на иновативно, енергийно ефективно и високо производствено оборудване и изграждане на закрити и открити складови площи.
„Инвестиционният проект предвижда модернизиране на завода за стъкло и опаковки. Основният му фокус е върху разработването и внедряването на иновативни продукти, процеси и бизнес модели, насочени към повишаване на ресурсната ефективност на предприятието. Насърчаваме инвестиции именно в нови технологии, които допринасят производствата да са екологично отговорни”, заяви още Милена Стойчева.
„С осъществяването на проекта компанията ще подобри качеството на продуктите и ще оптимизира производствените разходи и разхода на енергия, което ще повиши значително ресурсната му ефективност“, коментираха инвеститорите.
Заводът „Рубин“, който е сред най-големите работодатели в района, инвecтиpa и в paзвитиe нa бъдeщи ĸaдpи cъc cъздaвaнeто нa aĸaдeмия зa oбyчeниe ĸъм пpeдпpиятиeтo. То е с нaд 50-гoдишeн oпит в пpoизвoдcтвoтo нa cтъкларски изделия. „Иновациите и най-модерните технологични решения на практика присъстват на всеки етап от производството ни и ще продължаваме да залагаме на тях“, отбелязаха от дружеството.
На връчването на сертификатите присъстваха още директорът на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова, директорът на дирекция „Насърчителни мерки и проекти“ в МИР Елена Пищовколева и експерти от министерството.
От 6 юни миналата година до момента МИР е издала 23 сертификата за инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите. Планираните инвестиции са в размер на близо 510 млн. лв., по които ще се разкрият 2022 нови работни места в София, Видин, Бургас, Кърджали, Омуртаг, Стара Загора, Свищов, Русе, Шумен, Пловдив, Русе и Перник, посочиха от министерството.