Бумът на шистовия добив в САЩ, който значително потисна ценовия скок на петрола през последните две години, отслабва.
Добивът на суров петрол в страната се очаква да нарасне със само 170 хил. барела на ден през 2024 г. спрямо миналата година. Това е най-скромното годишно увеличение на производството от 2016 г., без да се брои пандемията, пише Wall Street Journal.
Увеличеният добив на американски петрол помогна за ограничаването на ценовите ръстове на петролните пазари въпреки съкращенията в производството, предприети от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и глобалните сътресения, включително войната в Газа.
Ръстът на производството се дължи на частни компании, които засилват работата на своите платформи, след като руската инвазия в Украйна изтласка цените на петрола до над 120 долара за барел в началото на 2022 г.
Сега се очаква този растеж да се забави драматично. Спадът на цените на петрола накара производителите да оценят наново активността на своите сондажни платформи от миналата година. Много от операторите на вече изоставени сондажи бяха придобити от по-големи играчи, търсещи начини за разширяване в САЩ. Тези големи публични компании дадоха приоритет на връщането на пари на акционерите пред стартирането на нови сондажи.
„Лекотата на растежа изчезна, освен ако някой не предложи много драматична нова техническа иновация“, коментира Пол Хорснел, ръководител на отдела за проучвания на суровините в Standard Chartered Bank.
Миналата седмица анализаторите на Morgan Stanley понижиха оценката си за добива на петрол в САЩ за тази година и повишиха прогнозата си за цената на Брент на 80-85 долара за барел спрямо предишната оценка за 75-80 долара за барел.
Малко след това Diamondback Energy обяви, че купува частната сондажна фирма Endeavour Energy и посочи, че ще даде приоритет на контролирането на разходите.
Частни компании като Endeavor са производителите в САЩ, които увеличават добива през последните години, когато цените са високи, и обратното – ограничават го, когато петролът поевтинява. Според S&P Global Commodity Insights десет частни производителя, включително Endeavour, формират половината от увеличението на производството в Пермския басейн между декември 2019 г. и март 2023 г.
Пермският басейн, който обхваща Западен Тексас и Югоизточен Ню Мексико, е причина за почти целия ръст на производството на петрол в страната след пандемията. Миналата година САЩ произвеждаха приблизително 12,9 млн. барела петрол на ден, което представлява рекордно високо ниво и засенчва добива на всяка друга страна по света.
Но броят на петролните платформи, работещи в САЩ, е намалял с близо 20% от края на 2022 г. до около 500.
Спадът сигнализира за огромно забавяне на растежа на фона на многото нови сондажи, където производството бързо спада в началния стадий на развитие на даден нов обект, изтъква Хорснел от Standard Chartered.
39 частни компании за проучване и производство са били придобити от публични компании през 2023 г., посочва анализаторската фирма Enverus. Това включва четири от 10-те най-големи фирми, които задвижиха постпандемичното завръщане на Пермския басейн.
Манията за сключване на сделки е изчерпала запасите от неизползвани обекти в страната. Компаниите, които искат да бъдат придобити, често извършват хидравлично разбиване на вече започнати сондажни обекти, за да увеличат добива и да изглеждат по-привлекателни за купувачите. Hess, например, драстично увеличи фракинга в района Бакен в Северна Дакота, преди поглъщането ѝ от Chevron да бъде обявено през октомври, изтъква консултантската фирма Energy Aspects.
Междувременно по-големите играчи трябва да работят върху интегрирането на своите придобивания. Те също така са склонни да стеснят фокуса си до най-добрите перспективи на комбинираните компании, коментира Майкъл Оустман, главен изпълнителен директор на Tall City Exploration, базиран в Пермския басейн частен оператор.
Все пак някои анализатори смятат, че петролната индустрия на САЩ може отново да изненада пазара. Уолт Чанселър, енергиен стратег в Macquarie, очаква страната да произвежда с 660 хил. барела на ден повече през декември тази година, отколкото през същия месец на 2023 г., тъй като ефективността на сондажите има тенденция да нараства с намаляване на техния брой. Останалите частни компании - заедно с новите - също биха могли да увеличат добива, добавя той.
Дори големите публични компании ще намерят начин да увеличат производството, ако цените са достатъчно високи за достатъчно дълго време, изтъква Крис Райт, главен изпълнителен директор на компанията за фракинг Liberty Energy.
„Хората няма да променят плановете си при краткосрочни скокове“, смята Райт, „но капацитетът на САЩ за увеличаване на производството на петрол не е изчезнал“.