fallback

Китайските залози за евтин американски газ започват да се провалят

Първата жертва на конфликта в Червено море може да се окаже нефтохимическата индустрия

11:34 | 18.01.24 г. 5

Напрежението в Червено море и прекъснатите доставки през Панамския канал провалят очакванията за евтин втечнен газ от САЩ за китайската нефтохимическа индустрия, пише Bloomberg. Проблемите с доставките засягат голяма част от новите предприятия, произвеждащи пластмаса - те използват пропан, внасян от САЩ.

Преустановените доставки през Червено море и Панамския канал увеличават логистичните разходи, което ще забави един от смятаните за много обещаваш сектор - производството на пластмаси, използващи техология за дехидрогениране на пропан - PDH.

По принцип тази индустрия използва рафинирани петролни продукти, но пропанът, произведен от природен газ, е алтернатива, която стана много търсена в Китай, особено на фона на евтините доставки в предишните години. Чрез PDH технологията от пропана се произвежда пропилен - суровина за пластмаси, индустриална химия и други продукти.

Според анализатори заради тази ситуация много от новите нефтохимически заводи, които трябваше да влязат в експлоатация, в момента се забавят и активността в производството на пластмаси намалява през декември.

По данни на JP Morgan около 45% от предприятията в нефтохимическата индустрия на Китай, които влизат в експлоатация в периода 2020 - 2025 година, залагат на пропилен от американски пропан.

В периода 2016 - 2020 година производството на пластмаси от пропилен беше много по-печелившо, отколкото от традиционните петролни продукти. Но след това преимуществото започна да намалява, защото цената на нафтата тръгна надолу. Сега транспортните проблеми нанасят нов удар по индустрията.

Панамският канал е най-краткият път на доставки между САЩ и Китай и около 80% от газовите танкери минават именно през този маршрут. От месеци обаче нивото му пада заради сухото време и доставчиците търсят нови маршрути.

Сега танкерите заобикалят и Суецкия канал  - 77% от доставките за Азия заобикалят през н. Добра надежда. Резултатът е по-дълго пътуване и повече разходи, които китайската нефтохимическа индустрия би се радвала, ако може да избегне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:21 | 18.01.24 г.
fallback
Още от Индустрия виж още