fallback

Стоманодобивните компании в Китай представиха мрачни прогнози за второто полугодие

Почти половината от големите стоманодобивните фирми са били на загуба през първите пет месеца, посочва Китайската асоциация на производителите на желязо и стомана

16:30 | 30.06.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите производители на стомана в Китай предупредиха, че индустрията е изправена пред много предизвикателна през втората половина на годината, тъй като търсенето разочарова, рентабилността изостава, а натискът за намаляване на разходите нараства, пише Bloomberg.

Представители на China Baowu Steel Group Co., Ansteel Group Co., Hesteel Co. и Hunan Iron & Steel Group Co. посочват, че „не са оптимисти“ за следващите шест месеца, показва публикация на Китайската асоциация на производителите на желязо и стомана (CISA), след като четирите компании присъстваха на среща, организирана от индустриалния орган по-рано тази седмица.

„Достигнахме пиковата инфлексна точка при търсенето на стомана, като проблемите с недостатъчното потребление, както и продължаващите ниски маржове, са особено видни“, добавят компаниите.

Стоманодобивните дружества в Китай, които представляват повече от половината от световното производство на стомана, като внасят огромни количества желязна руда, изпитват трудности тази година, тъй като възстановяването на китайската икономика се бави, докато кризата в имотния сектор продължава.

Цените на стоманата отчитат по-голям спад спрямо тези при желязната руда от началото на годината.Източник: Bloomberg

Публикуваните в петък данни показват, че производството отново се е свило през юни, засилвайки пасенията сред икономистите за допълнителна икономическа слабост, както и техните призиви за нова държавна подкрепа.

Прогнозите за сектора сега зависят от това как Китай ще приложи допълнителни стимули.

Фючърсите върху желязната руда поевтиняват с 1,2% до 111,45 долара за тон  в края на търговията на борсата в Сингапур.

Почти половината от големите стоманодобивните предприятия са били на загуба през първите пет месеца на годината, изтъква CISA. Междувременно официалните данни показват, че производството на стомана в Китай през май достига най-ниското си ниво за този месец от 2019 г. насам, като индексът на мениджърите по поръчките в индустрията показва ново свиване през юни, въпреки че поръчките растат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:52 | 30.06.23 г.
fallback
Още от Индустрия виж още