Водещият доставчик на цветни метали Aurubis инвестира около 60 млн. евро в поддръжка и разширяване на завода си в Пирдоп. По време на планираното затваряне на завода за поддръжка компанията е обновила производствените си ресурси с най-съвременните технологии и е направила допълнителни подобрения, съобщи компанията.
Ремонтът е продължил 40 дни, през които са извършени над 130 дейности по поддръжка и ремонт на основните производствени зони в завода. Голяма част от компонентите са обновени и ремонтирани по време на техническия и логистичен мащабен проект, който е завършен в планирания срок и бюджет.
Към работната сила на Aurubis са се присъединили повече от 900 работници от редица външни компании.
Широкомащабният проект в Пирдоп се фокусира и върху подобряването на екологичните показатели на обекта – мерките за ефективност, реализирани като част от текущия проект, ще намалят емисиите на въглероден диоксид на завода с още 2100 тона годишно, като същевременно ще подобрят енергийната ефективност на производството. Освен това, тези инвестиции ще допринесат за целта за устойчивост на Aurubis за 50% намаление на въглеродните емисии от производството и вложената енергия до 2030 г.
По време на спирането за поддръжка е монтирано и второ колело за леене на аноди с всички захранващи линии към анодната пещ, което ще подобри стабилността на производството.
Работата в завода е възобновена след успешния финал на проекта.
„Успешно приключената поддръжка в Пирдоп разкрива способността ни да изпълняваме сложни и големи проекти в определен срок и в рамките на планиран бюджет. Това е задължително умение за изпълнението на цялостната ни стратегическа програма“, коментира Хейко Арнолд, главен оперативен директор в отдела за топене на метали и продукти по поръчка в Aurubis AG.
"Аурубис България" е част Aurubis AG - водеща международна група за производство на метали, базирана в Хамбург, Германия. Заводът на компанията в България е със структурно значение за икономиката на страната с основната си дейност – преработване на медни концентрати, рафинирана мед, медни аноди и вторични продукти като сярна киселина и железен силикат.