Citigroup предупреждава клиентите си за риск Русия да използва като оръжие износа на материали като алуминий, паладий и ядрени горива. Това има потенциала да доведе до повишаване на цените на тези ключови стоки.
Нито един от тези материали, широко използвани в промишленото и енергийното производство, все още не е обект на западни санкции или износни ограничения от Русия заради войната в Украйна, пише FT.
Евентуално решение на Русия да ограничи износа на тези материали ще се отрази сериозно на стоковите пазари, ще наруши глобалните вериги на доставки и ще създаде проблеми за производителите.
Производството на някои метали в Русия съставлява около четвърт от световното им производство, посочват още от Citigroup.
„Използването на износа на руски метали като оръжие може да е съвсем близо. Това би довело до силен скок на цените“, коментира Макс Лейтън, ръководител изследвания на стоки в Citi.
Предупреждението, отправено в бележка, е коренно различно от предишните възгледи на Citi за това как войната може да дестабилизира цените на металите. Банката обикновено е доста по-консервативна в прогнозите и коментарите си.
Москва досега не е посочвала, че ще намали износа на метали, но вече драстично сви доставките на енергоносители в чужбина, а те са много по-голям източник на приходи за Кремъл.
Миналата година Русия намали износа си на газ в Европа – най-големият ѝ клиент, като почти предизвика енергийна криза, а миналия месец обяви, че намалява производството на нефт в страната с около 5 на сто.
Ако конфликтът продължи, все повече стоки ще се заплитат в него, смята Майк Лейтън.
Алуминият е вече забъркан във войната, след като САЩ наложиха 200-процентово мито за внос на руски алуминий заради конфликта. Досега нито една друга западна нация не последва примера на Вашингтон.
Ръководители от индустрията смятат, че Западът е избягвал да налага санкции на руските метали, тъй като те са от решаващо значение за производството и ще е трудно да бъдат заместени, както газа.
Русия произвежда около една четвърт от световния паладий, който се използва в каталитични конвертори в превозни средства. Страната изнася по-голямата част от производството си.
Русия е и водещ износител на алуминий, като доставя около 15% от търгувания в света алуминий.
Русия е отговорна и за около 11% от световното производство на платина. Продукцията през четвъртото тримесечие на миналата година падна с 10 на сто, поради логистични предизвикателства при получаването на материала от Русия до финландски съоръжения за обработка.
„Реалността за пазара на метали, особено по отношение на крайното използване от автомобилната индустрия, е, че няма достатъчно алтернативи“, коментира Ед Стърк, директор изследвания в Световния съвет за инвестиции в метали.
Някои западни компании започнаха самостоятелно да избягват използването на руски материали, което доведе до премия в цената на неруските алтернативи. Алуминият и никелът са най-засегнати от тенденцията.
Лондонската метална борса съобщи през февруари, че руски метали се трупат в складовете и 41 на сто от първичните алуминиеви запаси и 95 на сто от медните запаси са от руски произход - знак, че някои потребители избягват Русия като доставчик.
Русия е значителен износител на ядрено гориво заради богатите залежи на уран и големия капацитет за обработка. Притесненията относно възможни западни ограничения за руското ядрено гориво вече вдигнаха цените за обработката на рекордно високи нива.
Понастоящем ЕС и САЩ все още внасят ядрено гориво от Русия, като се опитват да ускорят преминаването към алтернативни източници.
преди 1 година Всичко е точно с ей пи иляда Rutherford Scattering https://i.redd.it/53x9f4zie2q61.gif отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ах недумай! Ама няма проблем да се ползва долара като оръжие, нали? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар