Изкореняването на доминантното положение на търговци на пазара е възможно чрез създаването на конкурентни структури с подобна мощ – сдружаване на земеделските производители в най-различни форми, при които да се увеличи предлагането. Това мнение изказа в ефира на БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Според него за картелни и ли други олигополни взаимодействия не може да се говори "на ангро". „Бързите мерки са свързани само с контролни въздействия“, посочи Иванов. И даде пример с Нидерландия, където 98% от предлагането са концентрирани в земеделските формирования, а в Испания са създадени магазини, които са изцяло собственост на големи земеделски сдружения. Владимир Иванов е убеден, че тогава не са възможни споразумения.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата се надява скоро в България да има информационен портал, от който да става ясно как се формират надценките на хранителните стоки от внос и производство у нас, и как те се реализират на пазара.
Според него лошите търговски практики са свързани с качеството на стоките и услугите, затова е необходимо да се повишава потребителската култура.
„От гледна точка на съотношението цени - доходи на германеца му е значително по-лесно за храната, отколкото на българина заради доходите“, посочи Владимир Иванов. Той поясни, че в Източна Европа има по-голяма инфлация, а българската икономика се отличава с по-ниска ефективност, по-ниска производителност на труда и по-ниска добавена стойност.
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчита при цените "доста плавен тренд, почти мъртъв". „Много се сви търсенето, а няма сериозни изменения в пазарното предлагане“, обясни той.
Запитан дали потребителски бойкот на млечните продукти например би имал ефект върху цените, Владимир Иванов е категоричен, че „не е това начинът – да не купуваме". "Търговецът ще издържи и 20 дена, но това ще рефлектира моментално в нашите производители на млечни продукти и преработватели. Най-накрая голямата тежест ще отиде в производителите на прясно мляко, ще удари животновъдството, говедовъдството. Този тип крайност няма да доведе до нищо добро“, е мнението на Владимир Иванов.
Що се отнася до изказването на вицепремиера Атанас Пеканов, че при липса на партньорство с големите търговски вериги и непонижение на цените служебното правителство ще спре помощите за големите компании и индустрията, Иванов смята, че диференциране на държавните намеси под формата на директни плащания винаги има своя ефект. Той е категоричен, че там, където „икономическият субект има пазарна сила – обществото не трябва да го подпомага“.
За идеята на КТ „Подкрепа“ за таван на цените Иванов подчерта, че такава мярка ще окаже вреди, защото подценява пазарния механизъм. Той е на мнение, че причина за сегашната ситуация с високите цени е злоупотреба с търговски и производствени практики и лошо предлагане. Затова председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата препоръчва да се увеличи производителността на труда с повишена принадена стойност, за да се постигне добро съотношение доходи – цени.