Според него българският бизнес вече променя бизнес моделите.
„Пречките за стартиране на бизнес у нас са свързани с наличието на институционални и административни бариери, но въпреки това предприемаческата екосистема в България се изгражда много добре. Предприемаческата култура тук е добре развита, има достатъчно фондове, които финансират стартирането на бизнес и в това отношение България се развива добре“, смята ученият.
Що се отнася до мястото на българския бизнес в зелените политики на Европа, той съобщи, че много социално отговорни компании са започнали да въвеждат мерки за декарбонизация много преди това да бъде нормативно регламентирано. „С формиране на потребителска култура и ориентация към подобен тип продукти нещата ще си дойдат на мястото”, очаква доц. Радев.
Той потвърди, че предприятията с прогресивно мислене вграждат зелените политики в своите бизнес модели – инвестират в енергоспестяващи технологии, в собствени соларни паркове, в продукти, които позволяват рециклиране, във възпитаване на потребителите за консумиране на подобен тип продукти.
„Предприемачите дори изпреварват в много отношения това, което се изисква от тях”, смята доц. Радев.
Той обаче е на мнение, че „бизнесът не присъства пряко и много осезаемо в Плана за възстановяване и устойчивост“, както и че мерките за него са твърде малко.
Какво спъва идването на инвеститори в нашата страна? Защо образователната система на България не подготвя достатъчно добри кадри за специализацията на икономиката? В кои сектори държавата има потенциал да развие индустрия с висока добавена стойност? Какви са изводите от форума „Бизнесът в 21 век”, който се проведе в УНСС и защо Планът за възстановяване и устойчивост трябва да бъде променен? Как трябва да се изчислява зеленият преход? Какво влияние оказа Covid-19 върху фирмите?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” може да гледате тук.