fallback

Инвестициите в строителството у нас ще се разширяват в следващите години

Технологиите се развиват, но хората винаги ще бъдат в основата на всичко, заяви Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на УС на "Главболгарстрой Холдинг"

09:41 | 13.11.24 г.

Строителният сектор в България има добра перспектива за развитие, той е интензивен на инвестиционна активност и има потенциал за разрастване като дял от икономиката. Това каза Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) в рамките на дискусия на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", инициирана от "Главболгарстрой" и проведена в София Тех Парк. Компанията отбелязва своята 55-а годишнина.

„Перспективата пред строителния сектор е добра, тъй като пари за инвестиции има, компаниите търсят кадри и ще търсят през следващите три до пет години, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни“, заяви Ганев, който представи данни от пазарен анализ на ИПИ за състоянието на наличните и нужните кадри в сектора.

Инвестиции в строителството

През 2025-2026 г. най-вероятно капиталови разходи в бюджета ще има и ако държавата успее да „отпуши“ политическите проблеми, би следвало също да инвестира в съоръжения, транспортна инфраструктура, но и не само, заяви Петър Ганев. Той отбеляза, че средносрочната бюджетна прогноза залага капиталови разходи от 10-11 млрд. лева в периода 2024-2026 г., което е около 5% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Към това може да се добави и одобрената програма за инвестиции на общините, която вече има прогнозна стойност от 6,2 млрд. лева. В допълнение рамката на оперативните програми (2021-2027 г.) предвижда общо финансиране от 20 млрд. лева европейски средства и 4,3 млрд. лева национално финансиране.

Икономистът уточни, че до 30 септември 2024 г. са разплатени 5,8% от средствата, което означава, че тепърва предстои да се разходват средствата по новите програми.

Според консервативни оценки на Института за пазарна икономика по трите програми – за регионално развитие, транспортна свързаност и околна среда, за строителство ще има до 7,8 млрд. лева, от които 6,5 млрд. лева са европейски средства. „Тоест ще има главно европейски ресурс, който може да се инвестира в това направение в следващите години“, обобщи Ганев.

По Плана за възстановяване и устойчивост предвидените инвестиции и разходи са за 12,5 млрд. лева, още 2 млрд. лева - национално съфинансиране, и потенциално 4,7 млрд. лева - частни инвестиции.

По оценка на ИПИ строителните дейности са на стойност поне 8,1 млрд. лева, от които 6,3 млрд. лева - европейско финансиране. Планът за възстановяване и устойчивост е с хоризонт 2026 г., така че европейски средства за инвестиране в бюджета със сигурност ще има през следващите години, заяви той.

 

Строителството - сред водещите сектори по брой наети у нас

В строителството през 2023 г. наетите са били 131 хиляди, или 5,9% от всички наети в икономиката. Общо за сектора, по данни към средата на тази година, ръстът на заплатите е със 17-18% на година, каза Ганев.

Средната заплата за строителния сектор към средата на 2024 г. достига близо 1900 лева, като доближава средната заплата в преработващата промишленост. В средните предприятия средната заплата е 1930 лева за миналата година, а за големите – 2536 лева, което е над средната са страната и с 63% над средната за сектора. Големите предприятия носят над 60% по-високи възнаграждения, посочи икономистът.

Търсенето на кадри в строителството е голямо, допълни той. По оценки на ИПИ недостигът на кадри в тази сфера в следващите 3-5 години ще е близо 18 хиляди души.

Икономистът се позова на последно проучване на Агенцията по заетостта, според което има 23 хиляди заявки за наемане на квалифицирани работници за всички професии и дейности в строителството в следващите 12 месеца. Освен това се търсят още над 5 хил. строителни техници, над 3 хил. помощници в строителство и над 2100 строител-монтажисти.

Ганев посочи, че наред с липсата на кадри основният проблем за строителния сектор у нас е икономическата несигурност, но въпросът с кадрова обезпеченост е решим.

Дуалното обучение - необходимост за строителния бизнес

Общо 4400 са студентите, които се обучават в професионалното направление "Архитектура, строителство и геодезия", като и при тях процентът на безработица е по-нисък от средния за страната и е около 1,6%, съобщи служебният министър на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков по време на дискусията.

Две трети от студентите от тези специалности пет години след завършването си работят на длъжност, която изисква висше образование и е свързана с образованието, което са получили. Този дял е по-голям от средния процент млади хора, които пряко се реализират в професиите, изучавали по време на следването си в университетите.

В средното професионално образование в 31 професионални гимназии и 10 професионални паралелки в средни и обединени училища се изучават професии, свързани със строителство. Общият брой на учениците в областите строителство и архитектура е над 6800, или малко над 4% от общия процент на учениците от средното професионално образование, каза още министърът. От тези над 6800 ученици 409 са в дуална форма на обучение.

Цоков акцентира, че в следващите години в партньорство бизнесът и университетите трябва да разширяват възможностите за дуално обучение, за да може студентите, още докато учат, да се включат и на пазара на труда.

 

Технологиите се развиват, но хората винаги са в центъра

Могат да се променят технологии и процеси, но хората остават в основата на всичко, каза Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг" по време на дискусията.

“Когато си строителна компания и имаш зад себе си една история от 55 години, можеш да проследиш как са се сменяли технологии, как са се променяли процесите по отношение на производството и през цялото време виждаш как едно нещо остава непоклатимо през цялото време - хората, които изграждат, заедно с техните знания“, заяви той.

Ангелов посочи, че е имало моменти, когато в компанията са работили едновременно 14 хил. души, а сега подобен обем дейност може да се извърши с 2500 души. Той обаче допълни, че каквато и технология да има, в центъра стои човекът. Развитието на всяка успешна компания е свързано с развитието на нейните кадри, заяви той и отбеляза, че в компанията в момента работят едновременно три поколения.

Компанията насърчава повече амбицирани млади хора да работят в дружеството, да се научат и да се развият в посоката, в която искат, ако тяхното призвание е да са строители. Ангелов изтъкна, че в компанията има всякакви професии и длъжности, включително и водолази.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:42 | 13.11.24 г.
Още от Транспорт и инфраструктура виж още