fallback

Британски пунктове за фитосанитарен контрол за милиони напразно чакат товари от ЕС

Едно от пристанищата е похарчило 2,3 млн. паунда за нови съоръжения, през които за четири месеца са минали едва два товара

15:13 | 29.07.24 г.

Години след Brexit Великобритания най-накрая въведе фитосанитарния контрол за стоки от Европейския съюз през тази пролет. Оказва се обаче, че очакванията на предишните управляващи, че това ще предизвика скупчване по границите, не се оправдават. Консерваторите насърчиха изграждането на допълнителни съоръжения, за да гарантират, че опашки няма да има.

Politico разказва обаче, че за тези съоръжения са похарчени милиони, а стоят празни в очакване на камионите с храни и селскостопански продукти от ЕС. Пример за това е пристанището в Пул, където през април заработи такъв пункт, коствал 1,8 млн. паунда на местните власти и още 500 хил. паунда на оператора на пристанището.

От тогава до сега през този граничен пункт са направени само две проверки. Съоръженията за фитосанитарен контрол, заемащи 2 хил. кв. м, могат да бъдат използвани за игра на баскетбол, коментира на шега директорът на пристанището. Празни стоят хладилни камери, лаборатории и зали за инспекции - пристанището се оказва едно от най-добре оборудваните за проверките, но и съвсем слабо натоварено.

Не по-добро е положението в съседното пристанище Портсмут, което е сред предпочитаните места за преминаване на тировете. На него още през 2022 година бяха изградени съоръжения, в които да се извършват по 80 проверки на ден.

Пунктът не работеше две години, след като Лондон на пет пъти отложи въвеждането на контрола върху вноса на селскостопански и животински стоки от ЕС. Реалността днес е, че през Портсмут минават 2-3 доставки на ден, или общо към 80, но на месец.

За да бъде пригодено пристанището за фитосанитарния контрол, правителството отпусна 17,1 млн. паунда безвъзмездна помощ. Допълнително и местните власти предоставят още 6 млн. паунда. И това е във времена, когато Великобритания търсеше пари за ремонти на училища и в подкрепа на здравната система.

Подобни пунктове обикновено успяват да се самоиздържат от таксите, които налагат на преминаващите. Според оценките на пристанището в Пул обаче тази година ще трябва да платят от своите джобове 50 хил. паунда разходи по съоръженията.

Опасенията са, че ситуацията ще се влоши още повече с правителството на лейбъристите - новият премиер Киър Стърмър даде сигнали, че се подготвя ново споразумение с ЕС и контролът може да бъде отменен.

В Министерството по околна среда, храни и аграрни отношения пък отбелязват, че защитата на биоразнообразието във Великобритания е един от основните приоритети на правителството и институцията работи с граничните служби, за да гарантира ефективността на работата им.

Операторите на пристанищата искат само едно от правителството - яснота, пише в заключение Politico. Пристанищата са добри в планирането, но имат нужда от дългосрочна визия какво ще се случва по границите, категорични са те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:17 | 29.07.24 г.
fallback
Още от Транспорт и инфраструктура виж още