fallback

Кметът на София обеща поне един работещ лифт на Витоша до края на мандата

Васил Терзиев заяви, че общината има възможност да възстанови Драгалевския лифт, но ще се търси по-всеобхватно решение, което включва и другите съоръжения

13:19 | 19.05.24 г.

Кметът на София Васил Терзиев пое ангажимент до края на неговия мандат да заработи поне един лифт на Витоша. По-рано днес от групата  на ГЕРБ - СДС в Столична община поискаха освобождаването на заместник-кмета по правни въпроси на Столичната община заради възможното постоянно спиране на Симеоновския кабинков лифт - последната такава връзка на града с горната част на планината.

Кметът на столицата подчерта, че се надява да има по-всеобхватно решение, а не само един лифт, за да може планината да бъде достъпна. По думите му няма как да се очаква за шест месеца да се реши този проблем, който е наследен от старото управление на Столичната община и датира от 2007 година.

По думите на Васил Терзиев са казани много измислици по тази тема с Витоша и нейните лифтове, а от ГЕРБ се опитват да хвърлят вината за нещо, което те са сътворили от времето, когато са продали лифтовете с договор, който не защитава интересите по никакъв начин.

"Благодаря отново на колегите от ГЕРБ, че дадоха възможност да отворим и този разговор, за да се види всъщност кой е създал този проблем за софиянци и от кой те трябва да търсят отговорност. Ако след 3 години и половина няма работещ лифт, или поне няма път към това то да бъде реализирано необратимо, тогава ние ще поемем цялата отговорност за това, че сме дали едно обещание и не е изпълнено", каза Терзиев, цитиран от БНР. 

Кметът на столицата подчерта, че общината има възможност да възстанови Драгалевския лифт, но ще се търси по-всеобхватно решение.

"Общината има възможност да възстанови един от лифтовете - Драгалевският, но ние искаме да видим какви са възможностите за едно по-всеобхватно решение, което включва и другите съоръжения - Симеоновският, инфраструктурата горе на планината, така че да не бъде модернизирано нещо на парче. Надеждата ни е, че можем да направим повече. Скоро ще се види дали разговорите със собствениците биха ни довели до някакво по-добро решение", каза Терзиев.

Общинският съветник от ГЕРБ Прошко Прошков мотивира искането за освобождаване на сегашния заместник-кмет по правните въпроси заради казуса с лифтовете на Витоша."Кметът обяви, че ще води преговори с приватизатора. Не знаем води ли такива преговори, седят ли на маса? Питаме - говорят ли си? Защото основание от типа доставчик не може да достави части, защото е икономически нецелесъобразно не е технически, правен или политически аргумент. Ние депозираме доклад към Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, в който Надзорният съвет да вземе решение, че завеждаме иск съгласно договора в размер на цялата сума на акциите – 8,3 милиона, които Общината да си предяви, включително и разваляне на договора и придобиване на собствеността".

Председателят на групата общински съветници на „Продължаваме Промяната-Демократична България Спаси София“ Борис Бонев коментира на брифинга с кмета Терзиев сключването на договора. ГЕРБ носят пълната отговорност за това, че днес няма нито един работещ лифт на Витоша, каза той. Според него е липсвал последващ контрол след продажбата на съоръжението по договор и е имало издаване на нищожни заповеди през годините, за да симулират от общината дейност.

Бонев посочи, че през 2007 г. кмет на София е Бойко Борисов, а в Надзорния съвет на Общинската агенция по приватизация, с негова лична квота, е назначена Йорданка Фандъкова. Тогава е било решено общинското дружество „Въжени линии“ да се продаде, като на 20 декември 2007 г. се сключва фактическата сделка, обясни общинският съветник. И добави, че има смяна в състава на Надзорния съвет на Общинската агенция по приватизация, като в него отново има сегашни кадри на ГЕРБ.

В договора няма никакви задължения за това кои лифтове да работят, нито как и кога да работят. Единственото задължение към купувача е в срок от 25 години да запази предмета на дейност на дружеството съгласно съдебната му регистрация, посочи Бонев, цитиран от БТА. По думите това не означава да има работещи лифтове.

Бонев определи договора като слабо написан, който не защитава обществения интерес. Затова, счита той, развалянето на договора може да доведе до „съдебна битка“, която най-вероятно ще бъде загубена. В заключение и той увери, че ще се търси изход от ситуацията, за да могат софиянци да стигат до планината с лифтовете.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:19 | 19.05.24 г.
fallback
Още от Транспорт и инфраструктура виж още