fallback

Путин отне управлението на летището в Санкт Петербург от чуждите инвеститори

В консорциума е и германската Fraport, която казва, че вече е отписала своите руски активи

14:12 | 01.12.23 г. 7

Руският президент Владимир Путин прехвърли всички права за управление на летище "Пулково" в Санкт Петербург от международния консорциум, в който участват германската Fraport и Катарският инвестиционен фонд, на новосъздадена руска компания, пише Bloomberg.

Според указа на президента всички чужди инвеститори в сегашния консорциум, управляващ летището във втория по големина град на Русия, ще могат да запазят дяловете си в компанията, но няма да имат право на глас - той ще бъде само за руските компании. В документа се отбелязва, че причината е "заплахата за националните интереси и икономическата сигурност на Русия в резултат на нарушаване на задълженията от определени чуждестранни юридически лица".

Руският президент възложи на правителството да създаде нова компания, която да поеме управлението на летището, което е второто по натовареност след московското "Домодедово". В Санкт Петербург има още едно летище - военното "Левашово".

В компанията равни дялове от по 25% имат Fraport, Катарският инвестиционен фонд и руската банка ВТБ. Останалите дялове се поделят сред по-малки акционери, сред които държавният фонд Maubadala на Абу Даби и други.

От Fraport коментират, че от началото на войната в Украйна са отписали активите си в Русия и нямат контакт с местните власти. Арабските инвеститори са отказали коментар пред Bloomberg.

Действията на Кремъл при тази концесия се различават от останалите мерки за отнемане на контрола от чужди инвеститори от т.нар. "неприятелски държави". В указа например е записано, че правото на глас може да бъде възстановено, ако бъдат сключени корпоративни споразумения с руските акционери и декларация, че ще бъде спазвано руското законозателство. Това отваря вратата на арабските инвеститори да си върнат правата в компанията.

Досега с укази на Владимир Путин бяха национализирани заводите на Danone и Carlsberg, начело на които бяха назначени приближени до руския президент. Иззети бяха и активите на финландската енергийна компания Fortum и на германската Uniper.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:12 | 01.12.23 г.
fallback
Още от Транспорт и инфраструктура виж още