fallback

Товарен кораб с ветроходни платна пое на първото си пътуване

Първото пътуване на Pyxis Ocean ще бъде от Китай до Бразилия и ще представлява първи тест в реални условия на технологията

13:35 | 21.08.23 г. 5
Автор - снимка
Създател

Товарен кораб, оборудван със специални, гигантски платна, пое на първото си плаване. Транспортната фирма Cargill, която е наела проектирания във Великобритания кораб Pyxis Ocean, се надява технологията да помогне на сектора да поеме курс към по-екологично бъдеще, съобщава BBC, цитирана от БТА.

Използването на твърдите платна WindWings има за цел да намали разхода на гориво и следователно и въглеродния отпечатък на корабоплаването. Смята се, че секторът е отговорен за около 2,1% от глобалните емисии на въглероден диоксид.

Първото пътуване на Pyxis Ocean ще бъде от Китай до Бразилия и ще представлява първи тест в реални условия на технологията.

Сгънати надолу, когато корабът е акостирал, платната се отварят, когато излезе в открити води. Те са високи 123 фута (37,5 м) и са изградени от материала, от който се правят вятърни турбини, за да бъдат издръжливи.

Очаква се възможността на плавателния съд да бъде носен от вятъра, вместо да разчита единствено на двигателя си, да намали вредните емисии с около 30% за целия жизнен цикъл на кораба.

Според Ян Дилеман, президент на Cargill Ocean transportation, индустрията "върви към декарбонизация". Тази технология демонстрира колко бързо се променят нещата, смята той.

Приблизително шест седмици ще отнеме на Pyxis Ocean. Технологията на твърдите платна WindWings е разработена от британската фирма BAR Technologies, която беше част от отбора на сър Бен Ейнсли за Купата на Америка по ветроходство през 2017 г. Състезанието понякога е наричано "Формула 1 на моретата".

"Това е един от най-бавно развиващите се проекти, които сме правили, но без съмнение е с най-голямо въздействие върху планетата", казва ръководителят на проекта Джон Купър, който е работил и за тима на Макларън във Формула 1.

"Предвиждам, че до 2025 г. половината от новопостроените кораби ще бъдат поръчани със задвижване чрез вятъра", добавя той, след което обяснява: "Причината, поради която съм толкова уверен, са нашите икономии - един и половина тона гориво на ден. Като се вземат предвид четирите крила на кораб, това са шест тона спестено гориво, това са 20 тона спестени вредни емисии на ден".

Иновацията идва от Обединеното кралство, но самите твърди платна се произвеждат в Китай. Липсата на правителствена подкрепа за намаляване на цената на вносната стомана пречи на компанията да ги произвежда на местно ниво.

Експертите казват, че технологията има голяма перспектива, тъй като корабната индустрия се опитва да намали приблизително 837-те милиона тона въглероден диоксид, които отделя в атмосферата всяка година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:35 | 21.08.23 г.
fallback
Още от Транспорт и инфраструктура виж още