fallback

Как туризмът вреди на Антарктида?

Бързият растеж в броя на туристите кара експертите да се тревожат за екологичните последици

13:00 | 04.01.25 г. 4
Автор - снимка
Създател

Антарктическият туризъм процъфтява през последните години, като отдалеченият континент привлича рекорден брой туристи. През 2024 г. общо 122 000 души са пътували до Антарктида – огромен ръст спрямо отчетените през 2017 г. 44 000 посетители, пише Euronews.

По-голямата част от туристите, пътуващи с Международната асоциация на туроператорите към Антарктида (IAATO), пристигат с круизни кораби. Само един процент стигат до континента със самолет.

Луксозните круизи направиха дестинацията достъпна за по-голям кръг от хора и сега тя е в приключенския списък на мнозина. Съществуват разпоредби, които контролират честотата, продължителността и броя на туристите, посещаващи който и да е обект в региона, като не повече от 100 души могат да бъдат свалени на обект по едно и също време.

Въпреки че от гледна точка на круизите, кораб с по-малко от 270 пътници обикновено се счита за малък, за Антарктида всеки кораб с 150-270 пътници се счита за голям, тъй като те не могат да слязат наведнъж на суша. Много луксозни кораби с повече от 200 пътници са принудени да акостират за разтоварване повече от веднъж на ден.

Бързото нарастване на антарктическия туризъм кара експертите да се тревожат за екологичните последици. Човешкото присъствие в тази крехка екосистема е свързано с безброй различни рискове.

Черен сняг и въглеродни емисии: Какво е въздействието на туризма върху Антарктида?

Природозащитниците казват, че увеличаването на туристическия трафик вече оказва влияние върху Антарктида. Учени от университета в Сантяго де Чили установиха, че ослепително белият замръзнал пейзаж на континента става черен.

Снегът около местата за акостиране и изследователските станции потъмнява с всяка изминала година. Експертите потвърждават, че тази драматична аномалия е причинена от черния въглерод, произведен от корабите, хеликоптерите, самолетите, камионите и дизеловите генератори, които хората използват в Антарктида.

По-тъмният сняг означава, че снегът се топи по-бързо, като учените изчисляват, че всеки посетител кара Антарктида да загуби около 83 тона сняг. Изследователите сега използват повече превозни средства, така че те безспорно имат по-голямо въздействие, но туристите също задълбочават проблема.

Въглеродните емисии от круизните кораби също са проблем. Средностатистическото туристическо пътуване до Антарктика генерира до 5,44 тона въглероден диоксид на пътник, или 0,49 тона на пътник на ден. Всичко това допринася за глобалното затопляне, което води до повишаване на температурите на континента.

Сега учените наблюдават гореща вълна в Антарктида, където температурите достигнаха 10 градуса по Целзий над средното ниво.

Какво може да се направи, за да се сведе до минимум въздействието на антарктическите круизи?

Някои круизни компании се опитват да сведат до минимум въздействието върху околната среда на пътниците, които посещават Антарктида. Quark предлага „малки“ експедиции с по-интересни преживявания и плавателни съдове, които могат да достигнат отдалечени райони, където няма големи круизни кораби.

За туристите, използващи кораби, управлявани от Quark и други членове на IAATO, има задължителен инструктаж относно опазването на Антарктида. Той съдържа информация като това как да обеззаразите ботушите си, преди да се върнете на борда на плавателния съд, да изчистите с прахосмукачка семена или други чужди материали от дрехите си и като цяло да почистите екипировката си, за да предотвратите замърсяването на Антарктида.

В момента това включва и защита срещу нарастващата заплаха от птичи грип в региона. След големите огнища в Южна Америка, вирусът беше открит за първи път в Антарктида в края на 2023 г. Ограничаването на разпространението е жизненоважно за предотвратяване на срива на изолираните популации на диви животни на континента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:44 | 04.01.25 г.
fallback
Още от Туризъм виж още