fallback

България очаква 3,2 млн. чуждестранни посетители през зимния сезон

Туризмът осигурява 7% от БВП и се равнява на около 14 млрд. лева

16:03 | 19.12.24 г.

Прогнозите на туристическия сектор са за около 3,2 млн. чуждестранни посетители в месеците от декември до март в сравнение с 2,9 милиона през миналия сезон. Това не се дължи само на ски дестинациите, като цялостно интересът към България се увеличава и много туристи се насочват и към културния туризъм. Това коментира Румен Драганов, Институт за анализи и оценка в туризма, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

Като цени на туристическата услуга България е малко по-скъпа от Турция, малко по-евтина от Гърция, много по-скъпа от Тунис, Египет и Андора. У нас цените са в порядъка 700-790 евро за седмица в България, каза Драганов. Страни като Румъния, Черна Гора и Албания са по-евтини дестинации от България, тъй като България е много по-търсена и предлага по-добър продукт, допълни той.

Гостът коментира новите данъчни предложения в Бюджет 2025 за туристическия сектор и по-конкретно идеята за отпадане на диференцираната данъчна ставка на ресторантьорите. Според Драганов тази по-ниска ставка от 9% позволява на сектора да остане конкурентен и да предлага страхотни предложения с оглед на съотношението цена-качество.

"Процентното изражение на приходите от туризъм в БВП на страната намалява, въпреки че сумата се увеличава. Това показва намаляващата зависимост на българската икономика от този сектор", посочи той. И уточни, че това е добра новина, която показва развитието на останалите отрасли. В момента туризмът е отговорен за около 7% от БВП и се равнява на около 14 млрд. лева. В това число се смятат всички съпътстващи разходи, за които туризма допринася. 

Събеседникът смята, че делът на сивата икономика в туризма възлиза на около 20%, което е сходно със средното за сектора в световен мащаб. Той допълни, че огромна част от нощувките се декларират, най-малкото защото повечето места за настаняване са управлявани от акционерни дружества и ако нощувките не биват декларирани, то това ощетява не само държавата, а и останалите акционери. Така те са стимулирани да оказват контрол един над друг, за да не се стига до злоупотреби.

Има нужда от законодателни промени, които да обособят зони, места и точки за развитие на туризма. Това е задача на редовен министър на туризма, тъй като е важно политически натоварено решение, каза още Драганов. И допълни, че на места като Витоша има огромен проблем със собствеността, която се дели между три общини. Това възпрепятства проекти като изграждането на лифтове.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:50 | 20.12.24 г.
fallback
Още от Туризъм виж още