fallback

Войната привлича в Украйна не само бомби, но и западни туристи

Новата реалност в страната привлича хора, търсещи както тръпка, така и среща с истинското лице на конфликта

17:11 | 28.11.24 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Алберто Бласко Вентас, 23-годишен испански пътешественик, стои близо до моста в Ирпин, разрушен през пролетта на 2022 г., за да попречи на руското настъпление – място, което се е превърнало в редовна спирка за търсещите силни усещания западни туристи, дошли да видят войната в Украйна, разказва „Франс прес“ в материал, цитиран от БТА.

Руските войници, окупирали това предградие на Киев в началото на нашествието, "се опитаха да преминат по него", за да тръгнат към столицата, обяснява 33-годишният екскурзовод Олексий Горячев, посочвайки руините на взривения мост.

Испанският турист отбелязва очарован: "За първи път съм във военна зона!"

Алберто е избрал да посети Киевска област. Макар и на стотици километри от фронтовата линия, столицата все още е подложена на почти ежедневни атаки от руски дронове и ракети.

"Няма да ви лъжа, малко ме е страх, във военна зона никога не знаеш...", казва тъмнокосият мъж.

За да стигне дотук, той преодолява съпротивата на семейството и приятелите си и лети до Молдова. След това следва 18-часово пътуване с влак в спален вагон.

След моста той посещава гробище с изгорели автомобили, а след това Бородянка - град, опустошен в началото на руското нашествие.

"Като ваксина"

Всички етапи се заснемат, защото Алберто, инженер-информатик, е също и инфлуенсър. Кадрите ще бъдат ползвани в YouTube канал със 115 000 абонати, в който той вече е разказвал за "най-ужасната психиатрия" в САЩ, както и за "най-опасната граница" в света, между Китай, Русия и Северна Корея.

Преди нашествието десетки хиляди обикаляха всяка година района на Чернобил, мястото на ядрената катастрофа от 1986 г., който днес е затворен за посещения заради войната.

Алберто уверява тези, които осъждат това като неморално или отвратително, че подхожда "с уважение".

Агенция War Tours, организирала това пътуване, твърди, че от януари насам е имала трийсетина клиенти, предимно европейци и американци. Веднъж на място, те плащат 150 до 200 евро на обиколка.

Част от тези приходи се предават на армията. Проектът не "е въпрос на пари, а на памет", уверява съоснователят му Дмитро Никифоров.

Светозар Мойсеев, съуправител на Capital Tours Kiev – друга компания – потвърждава, че печалбите са минимални. Показването на последствията на чужденците според него е "като ваксина, за да не се случва отново".

Тези туристи не са там само за да "си направят селфи за Instagram", казва той.

"Прекалено удобен" живот

Тези посещения обикновено се съсредоточават върху Киев и неговите предградия, като Ирпин и Буча, сцени на приписваните на Русия масови убийства на цивилни граждани през пролетта на 2022 г.

Някои компании обаче отиват по-близо до фронтовата линия. Една от най-сензационните предлага няколкодневна обиколка в южната част на Украйна, която струва до 3300 евро.

Американецът Ник Тан, работещ за технологична компания в Ню Йорк, е един от тези, за които Киев не е бил достатъчен. През юли той заминава за Харков, постоянно бомбардиран град в североизточната част на страната, на двайсетина километра от фронтовата линия.

"Трябваше да видя тази война със собствените си очи", разказва 34-годишният мъж, закърмен с разказите за героични битки, които се появяват в холивудските филми.

Ник би искал да се приближи още повече, но гидът му отказал.

Като любител фотограф, той е искал да се срещне с украинци, както за да сподели историите им в Instagram, така и за да "докаже нещо на себе си", тъй като намира живота на Запад за "прекалено удобен".

Аз съм по-скоро любител на тръпката - казва Ник Тан, като споменава скоковете с парашут и лудите нощи на рейв партита. Но това вече не го вълнува: „Следващата стъпка? Да отида във военна зона“.

"Да видят мъката ни"

Руслан Савчук, жител на Ирпин, не разбира това търсене на силни усещания, но и не го обиждат.

"Неотдавна на 300 метра от къщата ми падна „Шахед“ (дрон с експлозиви). Така че нямам никакво желание за подобни преживявания. Но ако някой иска това в живота си, това е негово право", казва той. Особено като се има предвид, че тези посетители в крайна сметка биха могли да генерират полезни доходи за местните общности, отбелязва мъжът, който е на около 50 години.

Като филмов продуцент, той консултира на доброволни начала град Ирпин относно неговата туристическа стратегия, защото "дори една толкова трудна тема като войната може да доведе до нещо добро".

Михайлина Скорик-Чкаровска, общински съветник в Ирпин и бивш заместник-кмет на Буча, отбелязва, че някои жители гледат на това като на "пари, изцапани с кръв", и невинаги разбират защо чужденците идват, за "да видят мъката ни".

"Възпоменателни обиколки"

Според нея обаче тези негативни реакции са малцинство, като за мнозина това е просто "част от новата реалност" в Украйна.

Мариана Олескив, председател на Националната агенция за развитие на туризма, признава, че този вид посещения "повдигат много етични въпроси", но смята, че търсенето ще нараства.

Затова нейната агенция подготвя специални курсове за обучение на екскурзоводи и "възпоменателни обиколки" в Киевска област.

Въпреки че нашествието постави туризма на колене, тази година секторът би трябвало да надхвърли нивото си от 2021 г., преди войната, но в разгара на пандемията от COVID-19, смята Олескив.

Това се дължи основно на местния туризъм, тъй като на украинските мъже в боеспособна възраст по принцип не е позволено да напускат страната поради военното положение.

Миналата година Украйна е регистрирала 4 милиона чуждестранни посетители, според Мариана Олескив. Два пъти повече, отколкото през 2022 г., но идващи предимно по работа.

Страната се подготвя и за следвоенния период, като подписва промоционални споразумения с групи като Airbnb и TripAdvisor.

"Войната постави Украйна в центъра на вниманието", казва Мариана Олескив. "Следователно нашата марка е по-силна, всички знаят нашата страна“, допълва тя.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:11 | 28.11.24 г.
fallback
Още от Туризъм виж още