През последните няколко месеца редица държави приеха закони, които предвиждат наказания, като високи глоби и дори затвор за непристойно поведение на туристи. За тези мерки, които се вземат съобщи в предаването ''Бизнес старт'' на Bloomberg TV Bulgaria журналистът Милен Симеонов.
Той даде пример с Бали, където местните жители имат нова гореща телефонна линия, която могат да използват, за да подават сигнали за посетители с лошо поведение и към 6 август индонезийският остров е депортирал 198 туристи, което е повече от общия брой за цялата 2022 година. „Нови оперативни групи работят по борбата с неуважителното поведение на туристите, както и с посетителите, които незаконно са просрочили визите си“, посочи Симеонов.
По думите му в Италия туристите, които спират колите си и задръстват пътищата с изглед към живописния залив в центъра на Портофино, ще бъдат глобени с до 279 евро. „Италия продължава да увеличава законовите санкции за лошо поведение, включително глоби до 60 хиляди евро и възможно лишаване от свобода за оскверняване на исторически паметници в страната, съгласно законопроект, приет през април. Това се случва след множество инциденти, в които са замесени активисти за климата, както и туристи, които драскат по стените на Колизеума в Рим“, напомни журналистът.
„След като този месец Китай прекрати забраната си за туристически групи в Япония, се очаква входящите разходи да останат подкрепящ фактор за икономиката през следващите месеци. Докато броят на пристигащите от държави, включително САЩ и Австралия, вече надхвърля нивата от 2019 г., посетителите от Китай изостават. През юли над 313 хиляди китайци са влезли в Япония, което е със 70% по-малко в сравнение с преди четири години. Очаква се броят на тези пристигания да нарасне след отмяната на забраната“, цитира данни за туристическия обмен журналистът.
Той коментира и най-големия нетен отлив на жители от началото на пандемията в Хонконг – последният знак, че градът далеч не е възвърнал ролята си на бизнес център и туристическа дестинация. „Към 14 август броят на заминаващите жители надвишава броя на пристигащите с повече от 291 хиляди през тази година, което е най-високото ниво, откакто имиграционният отдел започна да води регистри през януари 2020 г.“, потвърди Симеонов.
Той обясни, че от януари Хонконг е в процес на харизматична офанзива, след като в продължение на три години наказателните ограничения на Covid-19 прогониха хората и парите към други световни финансови центрове като съседен Сингапур. „Последните данни обаче показват, че правителствената кампания, която включваше и нови визови правила и безплатни самолетни билети, е дала ограничени резултати“, потвърди той.
Защо старият Дубровник като паметник на ЮНЕСКО местните не искат да стане „дискотека“? Загубена ли е битката на Амстердам за по-чист град? Възстановяват ли се туристическите пътувания към Япония?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването ''Бизнес старт'' може да намерите тук.