Интересът към почивки и пътувания в България продължава да нараства. Собствениците на места за настаняване в страната регистрират все по-оптимистични показатели, затвърждавайки тенденцията за освобождаване от хватката на пандемията, която доведе до големи сривове в туристическия бизнес.
Хотелиерският бизнес в България продължава да се радва на много добри показатели тази пролет. Въпреки че все още показателите не се връщат на предпандемични нива, за април в Националния статистически институт (НСИ) регистрират увеличение на нощувките, пренощувалите лица и приходите на хотелиерите. Това става ясно от данните на НСИ за април, публикувани днес.
Прави впечатление, че на годишна база броят на местата за настаняване се увеличава с 15%, а броят на леглата в тях - с 30%.
Ръстът в постъпленията се дължи преди всичко на български посетители. Приходите от нощувки през април се покачват до над 55 млн. лв., като 34 млн. лв. са от български граждани, а 21 млн. лв. - от чужденци.
Общият брой на нощувките във всички места за настаняване през април е 887 хил., или със 114% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Българите са реализирали 603 хил. нощувки, а чужденците - 284 хиляди. През април в хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 70% от общия брой нощувки на чужди граждани и 41% - на българи. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 20% от нощувките на чужди граждани и 30% на българи.
През пролетния месец броят на пренощувалите в местата за настаняване се увеличава с 99% за година и достига 393 хиляди. Пренощувалите в местата за настаняване българи са близо 290 хиляди и са реализирали средно по 2,1 нощувки. Чуждите граждани са 103 хил. и са реализирали средно по 2,8 нощувки.
През април в страната са функционирали 1991 обекта с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 63 хил., а на леглата - 135 хиляди. Интересен факт е, че в сравнение с април 2021 г. общият брой на местата за настаняване се увеличава с 15%, а броят на леглата в тях - с 30%.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване е 23%, като се увеличава с 9,5 процентни пункта в сравнение с април 2021 г.
Като цяло годината започна оптимистично за българските хотелиери след двугодишен период на спадове заради пандемията и блокираните пътувания. Точно преди година статистиката отчете 60% спад при всички показатели за местата за настаняване - брой нощувки, пренощували лица и приходи на хотелиерите. Тази пролет ситуацията е съвсем различна.
Позитивните тенденции по отношение на брой нощувки, пренощували лица и приходи на хотелиерите бяха регистрирани и в края на миналата година заради коледните празници и традиционните пътувания за празниците. Спадовете, които наблюдавахме преди година, вече са в миналото и тенденцията е в положителна посока.
Февруари и март също бяха успешни за българските хотелиери и за туристическия бизнес като цяло със значителни ръстове в постъпленията, броя на нощувките и на пренощувалите в хотелите.