Изменението на климата ще засили съществуващата бедност, както и икономическото неравенство по света. Проучване на Националния център по обществено здраве показва връзка между бедността и климатичните промени.
"Връзката между климатичните промени и бедността е пряка. Бедните са по-уязвими на метеорологичните бедствия. Глобалният юг е по-беден, Глобалният север е по-богат", обясни пред Bulgaria ON AIR Зорница Спасова от центъра.
По думите ѝ се очаква към края на века около 1 млрд. души да загинат заради покачването на температурите, дори да е с градус и половина.
„Ще се увеличи неравенството. Много хора от средната класа ще изпаднат към бедната класа", коментира гостът. И обясни, че в момента бедните се защитават само по отношение на мерките за смекчаване на климатичните промени, но не и за адаптация.
Терминът лятна енергийна бедност се появи едва преди няколко години и означава невъзможност да се поддържа комфортен домът в горещините. Средно в ЕС 19% от хората попадат в тази група, а в България са 46%, или две трети от бедните. Според експрета са необходими мерки на държавно ниво, защото е неглижиран проблем за разлика от мерки за енергийно бедните през зимата.
Спасова пита защо например властите у нас не предвиждат закупуване на климатици на хора, които са от уязвимите групи. „70% от бедните у нас нямат климатици в домовете си. Най-добри резултати дава предварителното добро градоустройство", коментира още събеседникът.
Експертът посочи, че зимната смъртност превишава лятната, но със затоплянето на климата ще намалее в малка степен зимната и ще се увеличи лятната смъртност. "Изхвърлянето в атмосферата на толкова голямо количество въглероден диоксид от изкопаемите горива няма как да бъде компенсирано дори и със залесяване. Закъсня Зеленият преход, но не трябва да спираме усилията", посочи още Спасова.
Тя смята, че на национално ниво трябва да се създаде План за защита на населението от горещи вълни. Такъв план не съществува, а има ръководство от страна на Световната здравна организация.