Националната аптечна карта е изготвена и се очаква да бъде приета окончателно през декември. Проектът на решение на Министерския съвет за утвърждаване на Национална аптечна карта е публикуван от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.
С Националната аптечна карта се определят областите, общините и населените места с недостиг на открити аптеки чрез извършване на анализ на достъпа на населението до такива, извършващи различни дейности – от отпускане на лекарства с рецепта и без рецепта, през отпускане на медикаменти по Здравна каса, приготвяне на лекарства до отпускане на препарати, съдържащи наркотични вещества.
Националната аптечна карта е изработена въз основа на изготвените областни аптечни карти от всички 28 области в страната. Освен тях тя съдържа още няколко приложения, сред които отчетените минимални потребности на населението от достъп до лекарства, анализ на наличния достъп, разпределението на съществуващите аптеки върху картата на страната, а също и областите, общините и населените места, в които е установен недостиг на аптеки.
От документа става ясно, че няма нито една област в цялата страна, в която да не е установен недостиг на аптеки, извършващи определени дейности – отпускане на лекарства по НЗОК, приготвяне на лекарства на място или, например, отпускане на медикаменти на военноинвалиди и военнопострадали.
Според министъра на здравеопазването Христо Хинков Националната аптечна карта, ще даде тласък по решаването на проблема с разпределението на аптеките в страната.
Хинков отчете като безспорен факт, че преобладаващата част от слабо населените и непривлекателни от стопанска гледна точка райони и общини не разполагат с аптеки, или където те са налични, не изпълняват целия комплекс от фармацевтични услуги (работа с НЗОК, отпускане на лекарства, съдържащи наркотични вещества, денонощен режим на работа и др.).
По думите му една от мерките, които биха могли да се предприемат, е целево подпомагане от държавата или общините на дейности по разкриване на аптеки в непривлекателни райони. Въвеждането на публично-частното партньорство за предоставяне на фармацевтични услуги в населените места със затруднен достъп до лекарства е един от начините за справяне с проблема с ограничения достъп до фармацевтична услуга.
Там, където липсват денонощни аптеки, общината също би могла да субсидира извършването на тази дейност. За региони, в които аптеките нямат рентабилност да поддържат дейности по отпускане на лекарства, заплащани от НЗОК, също биха могли да се осигурят целеви субсидии за поддържане на тази номенклатура, смята Хинков.