fallback

Бюджетът на НЗОК за 2023 г. беше подкрепен от Тристранния съвет

Предвидени са допълнително над 900 млн. лева

13:49 | 03.07.23 г.

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) подкрепи бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2023 година. Финансовата рамка залага 7,27 млрд. лв., което е с 900 млн. лева повече от предходната година и акцентира върху доболничната помощ и на профилактиката.

На извънредно заседание в Министерския съвет днес се разглеждат още проектите на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2023 г. и на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 година. Заседанието се председателства от вицепремиера и външен министър Мария Габриел. Премиерът Николай Денков също присъства на заседанието, съобщава БТА. 

В представения на сайта на Министерството на финансите проект на бюджет за НЗОК се посочва, че в областта на здравеопазването продължават усилията за подобряване на профилактиката, превенцията на здравето с цел гарантиране на качествени и ефективни здравни грижи. По бюджета на НЗОК за 2023 г. са предвидени допълнително над 900 млн. лв. за подобряване на достъпа и осигуряване на здравните потребности на населението.

„Тази година са заложени средства в размер на 7,27 млрд. лв.“, посочи по време на заседанието на НСТС д-р Йорданка Пенкова, временно изпълняващ длъжността управител на НЗОК. 

„Министерството на здравеопазването приема бюджета на НЗОК“, коментира здравният министър Христо Хинков.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) коментира, че се прави плах опит да се промени тенденцията при съставянето на бюджета на НЗОК. „За първи път виждаме до 24% ръст на доболничната помощ и на профилактиката. Досега никога АИКБ не е подкрепяла бюджета на здравната каса, но този път ще го подкрепи символично“, отбеляза той. Велев изрази удовлетвореност от въвеждането на електронната система в здравеопазването.

Българската стопанска камара (БСК) потвърди принципната си позиция за подкрепа на бюджета на НЗОК. Добри Митрев от камарата посочи, че в проекта има положителни тенденции, но за организацията е по-важно в бюджета за 2024 г. тези тенденции да се изразят много по-ясно. Митрев отбеляза, че публичните разходи за здравеопазване като дял от БВП продължават да са в диапазона около 4,6% в последните години, което е наполовина по-ниско от средното за Европа – 7-11%.

„Доплащанията са в размер на още едни допълнителни 48%, което прави колосална сума в здравеопазването. Разходите извън болничната помощ, за превенция, трябва да бъдат по-високи“, каза още той. Той посочи, че не трябва да се допуска гражданите да стигат до болничните заведения, където лечението е много по-скъпо, трябва усилията да са насочени към превенцията.

Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата каза, че се въздържат от подкрепа. По думите му има неравномерно съотношение при средствата за профилактика и при лекарствата. „Разчитаме на ръководството на здравното министерство за по-сериозен контрол при изразходване на средствата“, коментира още той.

Деян Денев от Конфедерацията на индустриалния капитал в България отбеляза също като положително разчитането на повече средства за доболничната помощ и профилактиката.

От Съюза за стопанска инициатива посочиха, че предложеният проект представя балансиран бюджет и с неговото изпълнение ще се постигне необходимото финансиране на пакета от дейности, които попадат в обхвата на задължителното здравно осигуряване.

Пламен Радославов от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) отбеляза като слабост в бюджета на НЗОК политиката за хората с нарушени здравноосигурителни права, които, по думите му, имат право само на спешна помощ. Следователно проблемът остава за болниците, каза той. Синдикалистът акцентира и върху средствата за медицинските специалисти. „Ако продължаваме с такава политика на доходите, няма на кого да ръкопляскаме и кой да ни лекува“, заяви той. Радославов каза, че въпреки критиките, КНСБ подкрепя бюджета на касата.

Президентът на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че не е възможно да се очакват революционни стъпки по отношение на бюджета. Според него има добри стъпки в предложения проект на бюджет за НЗОК за тази година. Мнението на Манолов обаче е, че цялостно е сбъркана философията в здравеопазването.

„Считаме, че са недостатъчни средствата за издръжка на НЗОК“, посочи той. И добави, че големият въпрос е за средствата за увеличение на доходите на работещите в здравеопазването. От КТ „Подкрепа“ също подкрепят бюджета на НЗОК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:00 | 03.07.23 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още