COVID-19 вече не представлява глобална здравна извънредна ситуация, съобщи Световната здравна организация (СЗО) в петък. Това е голяма крачка към края на пандемията, която отне живота на над 6,9 млн. души, наруши световната икономика и опустоши цели общности, отбелязва Ройтерс.
Комитетът за извънредни ситуации към СЗО проведе заседание в четвъртък и препоръча агенцията на ООН да обяви край на извънредната ситуация за общественото здраве, будеща международно притеснение, която беше в сила над три години.
„С голяма надежда обявявам края на COVID-19 като глобална извънредна здравна ситуация“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус и допълни, че краят на извънредното положение не означава, че COVID вече не е глобална здравна заплаха.
Комитетът за извънредни ситуации към СЗО за първи път обяви, че COVID представлява най-високо ниво на тревога преди повече от три години, на 30 януари 2020 г. Статутът помага за съсредоточаването на международното внимание върху здравна заплаха, както и за засилване на сътрудничеството за намиране на ваксини и лекарства.
Отмяната му е признак за напредъка, който светът постигна в тези области, но COVID-19 ще се задържи, въпреки че вече не представлява извънредно положение, заяви СЗО.
„COVID променя света и променя нас. И така трябва да бъде. Ако се върнем към положението преди COVID-19, няма да извлечем поуките си и ще провалим бъдещите поколения“, каза Гебрейесус.
Смъртността е намаляла спрямо връхната точка от над 100 хил. души на седмица през януари 2021 г. до малко над 3500 на седмица към 24 април 2023 г., сочат данните на СЗО.
Организацията не обявява началото или края на пандемията, въпреки че започна да използва термина COVID през март 2020 г.
Миналата година американският президент Джо Байдън заяви, че пандемията е приключила. Подобно на много други страни най-голямата икономика в света започна да отменя вътрешното си извънредно положение заради COVID, което означава, че ще спре да плаща за ваксини наред с други придобивки.
Други региони предприемат сходни стъпки. ЕС съобщи през април м. г., че извънредната фаза на пандемията е приключила, а ръководителят на СЗО за Африка Матшидисо Моети заяви през декември, че е време да се върне рутинното управление на COVID на континента.
Краят на извънредното положение може да означава, че международното сътрудничество или усилията за финансиране също са прекратени или че вниманието ще бъде пренасочено, въпреки че мнозина вече се приспособиха с отслабването на пандемията в различните региони.