Хората в цял свят са изгубили доверие във важността на рутинните детски ваксини срещу смъртоносни болести като морбили и полиомелит по време на пандемията от Covid-19, показва нов доклад на УНИЦЕФ.
В 52 от 55 страни в проучването общественото възприятие за ваксините за деца се влошава между 2019 и 2021 г., казва агенцията, цитирана от Ройтерс.
Данните са „тревожен предупредителен сигнал“ за нарастващо колебание относно ваксините на фона на дезинформация, намаляващо доверие в правителствата и политическа поляризация, казват от УНИЦЕФ.
„Не можем да позволим доверието в рутинните имунизации да стане поредната жертва на пандемията“, каза в изявление Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. „В противен случай следващата вълна от смъртни случаи може да бъде от повече деца с морбили, дифтерия или други предотвратими болести“.
Промяната във възприятието е особено тревожна, тъй като идва след най-големия устойчив спад в детската имунизация от едно поколение заради прекъсванията по време на пандемията с COVID.
Общо в света 67 млн. деца са изпуснали една или повече потенциално животоспасяващи ваксини по време на пандемията, а усилията този пропуск да се навакса засега са в застой въпреки увеличаващите се епидемии.
Картината относно доверието във ваксините варира в световен мащаб, показва докладът на УНИЦЕФ, който е и водещият годишен доклад за състоянието на децата в света на организацията.
В България се наблюдава наистина рязък спад в доверието към ваксините в детска възраст. Според последните данни, които са за 2022 г., 63% от българите смятат, че ваксините са важни за децата. За сравнение, само три години по-рано, този процент е бил 83%.
Много по-малък процент от българите са на мнение, че ваксините са безопасни – едва 58 на сто при 70% през 2019 г. В същото време според 65% от българите, анкетирани през 2022 г., ваксините са ефективни, докато през 2019 г. този процент е бил 81 на сто.
В някои страни, сред които Папуа Нова Гвинея и Южна Корея, съгласието с твърдението „ваксините са важни за децата“ е намаляло с 44 процентни пункта и с повече от една трета в Гана, Сенегал и Япония. В Съединените щати доверието е намаляло с 13,6 пр.п. В Индия, Китай и Мексико доверието остава като цяло същото или се повишава.
Докладът подчертава, че доверието във ваксините може лесно да се промени и резултатите може да не показват дългосрочна тенденция.
Въпреки спада в доверието повече от 80% от респондентите в почти половината от анкетираните страни все още казват, че детските ваксини са важни.
Данните са събрани от проекта за доверие в ваксините към Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.