fallback

СЗО: Европа остава без лекари и медицински сестри

На проблема трябва да се намери скорошно решение, тъй като регионът се бори със застаряващо население и ръст на хроничните заболявания, счита организацията

19:33 | 22.03.23 г. 1

Европа преминава през криза на здравни работници, на която трябва да бъде намерено скорошно решение, тъй като регионът се бори със застаряващо население и ръст на хроничните заболявания, съобщи Световната здравна организация, цитирана от Bloomberg.

„Кризата със здравни работници в Европа вече не е надигаща се заплаха, тя е тук и сега“, заяви Ханс Клуж, регионален директор на СЗО за Европа. „Ако настоящата среда на стачки, прегаряне и изтичане на мозъци продължи, тогава нашите здравни системи са в тежка опасност“, допълни той.

Клуж говори на събитие в Румъния, на което страни в Европа приеха план, известен като Букурещката декларация, да помогнат за защитата и подкрепата на здравните работници, докато стачките в региона заради условията на труд и недостатъчните ресурси продължават.

Над 10 хил. лекари и медицински сестри във Франция спряха работа през ноември, а хиляди здравни работници в Германия стачкуваха миналото лято. Във Великобритания здравни работници провеждат поредица от стачки от средата на декември насам.

Стачките не само отразяват „растящото притеснение“ сред здравните работници в региона, но и са пречка пред привличането на нови таланти, отбеляза Клуж.

„В момент, когато навлизаме в четвъртата година от пандемията, здравните ни работници са уморени, пренатоварени и често недостатъчно добре платени“, изтъкна той. „Ако се надяваме да отговорим на многобройните предизвикателства, които ни очакват – от застаряващото население до климатичните промени, антимикробната резистентност и нова пандемия, се нуждаем от голям брой добре обучени и мотивирани здравни работници“, допълни Клуж.

Регионален доклад, публикуван от СЗО през септември, предупреди за „бомба със закъснител“, която застрашава здравните системи в Европа и Централна Азия. Според авторите на доклада може да се стигне до срив в ключови региони, ако не бъдат предприети бързи и конкретни политически действия.

Букурещката декларация призовава правителствата да предприемат редица мерки като подобряване на процеса по наемане и задържане на служители, повишаване на публичните инвестиции и прилагане на по-добро планиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:46 | 22.03.23 г.
fallback
Още от Здравеопазване виж още